Pamięć o stalagu

01 sierpień 2011

W piątek 29 lipca, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński uczestniczył w podsumowaniu Międzynarodowego Wordcampu MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Już po raz czwarty, młodzi ludzie z różnych krajów Europy, poświęcili część swoich wakacji by poczuć ducha historii, zachować pamięć o Stalagu VIII a i uporządkować jego teren.

Młodzież m.in. konserwowała cmentarz żołnierzy radzieckich, oczyszczała okolicę baraku kościelnego, obszar wokół pomnika, dbała o zabezpieczony archeologicznie teren kuchni i latryn. Po wycieczce do muzeum jeńców wojennych w Łambinowicach-Opolu i Krzyżowej, wraz z Meetingpoint  połączyli swoją wiedzę w Trójkąt Pamięci pośrodku Europy. Własne wnioski i wrażenia zaprezentowali 29 lipca podczas spotkania z szefami lokalnych samorządów. Przedsięwzięcie było także okazją do odsłonięcia pierwszych rzeźb metaloplastyka Matthiasa Beiera na temat Kwartetu Na Koniec Czasu Oliviera Messiaena oraz do złożenia symbolicznych wiązanek kwiatów pod kolumną pamięci dawnego obozu jenieckiego.

Czerwiec 2019