W Żarkach czyściej nad wodą

20 lipiec 2011

W sobotę 16 lipca br., z inicjatywy Prezesa Koła PZW przy Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni, przeprowadzono akcję sprzątania wody i brzegów żwirowni w Żarce n/Nysą Łużycką.

W akcji uczestniczyli również Komendant i funkcjonariusze Powiatowej Społecznej Straży Rybackiej ze Zgorzelca oraz wędkarze z innych kół. Szkoda, że akurat w tę sobotę nad wodą było niewiele wędkujących osób, jednak ci którzy byli, nie odmawiali współpracy i chętnie wspomagali naszą akcję. Warto wspomnieć, że już kilka lat wcześniej Komendant Zgorzeleckiej PSSR zainicjował akcję wspólnego sprzątania brzegów akwenu „Witka”, do której kopalniani wędkarze rokrocznie zapraszali kolegów z kół m.in. w Bogatyni, Zgorzelcu, Zawidowie, czy Elektrowni Turów.

W sobotę posprzątaliśmy śmieci popowodziowe, ale sporo było opakowań po zanętach, przynętach, czy przeróżnych napojach, które pozostawili sami wędkarze. I trudno zrozumieć, że w drodze nad wodę wszystko mieści się w samochodzie, wystarcza miejsca w torbach na kukurydzę, robaki, zanęty czy napoje i wystarcza sił, by to wszystko udźwignąć. Niestety, po wędkowaniu i miejsca, i sił, i ochoty brakuje.

Stare przysłowie mówi, że jak sobie pościelesz - tak się wyśpisz. Teraz jest mniej śmieci, przyjemniej się siedzi na stanowiskach, a nad wodą stoi kontener. A w razie kontroli …  trudno będzie się wytłumaczyć, że to zeszłoroczne, jeszcze popowodziowe…

Źródło: Artur Skrzęta
Fot.: E. R. Olszański