Przystanek na szlaku Jakuby 2011

10 sierpień 2011

Już wkrótce kolejna edycja festynu średniowiecznego w Zgorzelcu. Odwiedzając w dniach od 26 do 28 sierpnia zgorzeleckie Przedmieście Nyskie odbędziesz prawdziwą podróż w czasie przenosząc się w świat dam i rycerzy, kuglarzy, akrobatów, pielgrzymów i rzemieślników, w świat średniowiecznych legend o smokach i o odwiecznych zmaganiach dobra ze złem.

Na czas trwania imprezy Bulwar Grecki zamieni się w średniowieczny obóz i jarmark, gdzie spotkać można będzie dzielnych rycerzy, nadobne białogłowy, dawnych kupców i rzemieślników oraz wiele innych atrakcji. Przy dźwiękach minstreli i trubadurów ujrzysz kunszt zapomnianych rzemiosł a także mrożące krew w żyłach walki i procesy złoczyńców. Zapewniamy, że gra dźwięków i obrazów rozpali Twoją wyobraźnię!

Poznaj średniowieczne dzieje Górnych Łużyc, kiedy Zgorzelec był jednym z najświetniejszych i najbogatszych miast ówczesnej Europy, kiedy o życiu i śmierci mogło zadecydować jedno cięcie miecza lub posądzenie o czary.

Podobnie jak w poprzednich latach na otwarcie imprezy zapraszamy w piątek  26 sierpnia, tym razem jednak będzie ono miało miejsce na Moście Staromiejskim, gdzie o 18.30 spotkają się Burmistrz Zgorzelca i Nadburmistrz Görlitz, którzy wspólnie otworzą obydwie imprezy miejskie: görlitzki Altstadtfest i  zgorzeleckie Jakuby. Piątkową zabawę na Przedmieściu Nyskim zakończy wieczorny koncert zespołu „Closterkeller”. Kolejne dni podporządkowane zostały sprawdzonej już formule.

Sobota będzie więc dniem historycznym, obfitującym w pokazy historyczne w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych i bractw rycerskich, pokazy ludyczne i prezentacje rzemiosł dawnych oraz warsztaty garncarskie. Motywem przewodnim tego dnia będzie życie wędrowców, pielgrzymów, kupców i rycerzy, czyli wszystko co wiąże się z przebiegającymi przez Zgorzelec szlakami Via Regia i Drogą św. Jakuba.  Całości dopełnią zabawy i gry teatralne Teatru Wagabunda oraz spektakl plenerowy „Opowieść o smoku” z elementami pirotechnicznymi. Na zakończenie dnia koncert niemieckiego zespołu „Transsylvanians”.

Ostatni dzień Jakubów – niedziela, będzie tradycyjnie już dniem artystów ulicy, wypełnionym animacjami artystycznymi i ulicznymi spektaklami teatralnymi, wśród których największą atrakcją będzie zapewne występ hiszpańskiego teatru El Espectaculo, który zaprezentuje się w niesamowitym spektaklu Caballos de Menorca. Najmłodszych z pewnością ucieszy też ponowna wizyta wrocławskiego Teatru Lalek , który przyjedzie do Zgorzelca swoim niezwykłym Bajkobusem

W programie tegorocznej imprezy nie zabraknie także rodzimych wykonawców: Grzegorza Żaka, zespołu Chrzonszcze, grupy Ęzibaba. Będą też pokazy tańca irlandzkiego, muzyka żydowska i wiele innych atrakcji. Warto też pamiętać, że tegorocznej imprezie towarzyszyć będzie bardzo atrakcyjna oferta handlowa !

Wybierz się z nami w przeszłość – poczuj smak przygody! Zatrzymaj się na Przystanku Jakuby 2011

Czerwiec 2019