Dzień Edukacji Narodowej w Powiecie Zgorzeleckim

12 październik 2017

Dzisiaj (12 października) w zgorzeleckim Zespole Szkół Ponadpodstawowych odbyła się uroczystość z okazji przypadających na 14 października obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Nauka w języku polskim, reorganizacja systemu szkolnictwa, nowe programy nauczania czy seminaria nauczycielskie, to jedne z wielu dokonań Komisji Edukacji Narodowej, powstałej 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Święto oświaty i szkolnictwa wyższego, zwane również Dniem Nauczyciela, stanowi doskonałą okazję do podziękowań wszystkim pracownikom szkół, za ich wysiłek wkładany w kształcenie i wychowanie kolejnych pokoleń.

- …Szanowni Państwo, pozwólcie, że jako Starosta Zgorzelecki podziękuję Wam za ogromne zaangażowanie w pracę, profesjonalizm, osiągane wyniki, kreatywność oraz ciekawe, promujące powiat projekty. Dziękuję za serdeczność, cierpliwość i wyrozumiałość wobec uczniów. Wreszcie dziękuję, że nie tylko przekazujecie im wiedzę, ale także wpajacie zasady, dzięki którym stają się zarówno coraz mądrzejsi jak i coraz lepsi, gotowi by spełniać marzenia i dokonywać dobrych wyborów życiowych.
Albert Einstein powiedział kiedyś, że wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.
Niech ten trudny, ale piękny zawód, każdego dnia przynosi radość Wam i Waszym uczniom. Wszystkim Państwu związanym zawodowo z oświatą życzę zdrowia, samych sukcesów, optymizmu i niegasnącej pasjipowiedziała Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, podczas swojego wystąpienia.

Słowom podziękowania, skierowanym do wszystkich pracowników oświaty, tradycyjnie już towarzyszyło wręczenie nagród Starosty Zgorzeleckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz jubileuszów pracy zawodowej. W tym roku, z rąk Starosty Zgorzeleckiego Urszuli Ciupak i Wicestarosty Mariusza Wieczorka, wyróżnienia otrzymali pracownicy:

Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu:
1. Jadwiga Barbara Buciuto
2. Monika Listwan
3. Jolanta Skwarczewska
4. Marzena Bodo
5. Magdalena Ostafijczuk
6. Sławomir Kociełowicz

Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu:
7. Szymon Karolak
8. Zbigniew Kazimierczak
9. Dariusz Dalak
10. Kazimierz Korotusz

Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni:
11. Katarzyna Koman
12. Ewa Gajek

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Bogatyni:
13. Beata Lipowicz
14. Elżbieta Janicka

Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu:
15. Dorota Chitruń
16. Magdalena Siemaszko
17. Tomasz Mańkowski

Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu:
18. Małgorzata Łasek – Dowiat (Nagroda Jubileuszowa i Nagroda Starosty)
19. Anna Sobotka
20. Agnieszka Wankowska
21. Elżbieta Ziółkowska

Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu:
22. Ireneusz Stec (Nagroda Jubileuszowa i Nagroda Starosty)
23. Marzena Włodarczyk
24. Gabriela Przybysz

Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Zgorzelcu:
25. Jolanta Wolanin
26. Mirosława Norman

Poradni Psychologiczno–Pedagogiczna w Bogatyni:
27. Agnieszka Dymarska
28. Romualda Zdybel

Ponadto Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak wręczyła Medal Komisji Edukacji Narodowej Pani Urszuli Sawickiej, przyznany na wniosek Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Zgorzelcu.
Obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej uświetnił - stanowiąc jednocześnie ostatni punkt programu uroczystości - program artystyczny, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu.