Z roboczą wizytą w Starostwie Powiatowym Görlitz

03 listopad 2017

Dzisiaj (03.11.2017r.) w Starostwie Powiatowym w Görlitz (Landratsamt Görlitz) odbyło się spotkanie z udziałem Wicestarosty Zgorzeleckiego Mariusza Wieczorka oraz Starosty Berndta Lange.  W trakcie wizyty omówiono bieżące sprawy, dotyczące współpracy obydwu, graniczących ze sobą samorządów.

Podczas spotkania poruszono, m.in. kwestię dotyczącą budowy mostu łączącego dwie miejscowości: Deshka i Pieńsk.  Po unieważnieniu pierwszego przetargu, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei  powtórzyła procedurę przetargową, wyłaniając nowego projektanta, który zobowiązał się do przedstawienia czterech wizualizacji projektu, w terminie do 30 listopada bieżącego roku. Nieznane jest jeszcze dokładne umiejscowienie mostu. Wiemy natomiast, że ma on powstać na odcinku Pieńsk-Stojanów.

Gospodarz spotkania- Starosta Berndt Lange, przedstawił również projekt dotyczący zgłoszenia Zittau do programu Europejska Stolica Kultury 2025. Podkreślił przy tym,  jak ważne będzie wsparcie działań  przez stronę polską oraz czeską, bowiem chciałby żeby ten tytuł przypadł nie tylko dla niemieckiego miasta, ale dla całego trójstyku.

Dodatkowym punktem w spotkaniu, był temat tegorocznego Rajdu Gwiaździstego, organizowanego corocznie przez stronę niemiecką. Wicestarosta Mariusz Wieczorek, poinformował, że w maju  2018r. przewidywana jest także polska edycja rajdu, podczas której zaprezentujemy ścieżki rowerowe, mieszczące się na terenie Powiatu Zgorzeleckiego (m.in. na terenach gminy Pieńsk i Węgliniec).

Podczas spotkania, poruszono również temat aktualnej sytuacji związanej z napływem imigrantów na teren przygranicznego powiatu.  Z wypowiedzi niemieckiego włodarza wynika, że ich liczba zdecydowani spadła.  Ponadto, Starosta Bernd Lange zwrócił uwagę na wzrost bezrobocia, które w samym Goerlitz sięga 10% (w całej Saksonii wskaźnik ten wynosi ok. 8,6%).

Kolejna robocza wizyta obydwu samorządów odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu.