Chcesz zostać żołnierzem zawodowym? Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu zaprasza

08 listopad 2017

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu informuje, że dysponuje w wolnymi miejscami do służby przygotowawczej. Pierwszym warunkiem, jaki musisz spełnić, jest złożenie wniosku o powołanie do służby.

Służba przygotowawcza- rodzaj służby wojskowej dla ochotników, posiadających uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także dla osób niepodlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego. Służba ta pełniona jest w celu gromadzenia zasobów osobowych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.

POWOŁANIE DO TEJ SŁUŻBY POWSTAJE W DRODZE DOBROWOLNEGO ZGŁOSZENIA SIĘ DO JEJ PEŁNIENIA.

Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana sądownie za przestępstwa umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek, co najmniej osiemnastu lat i wykształcenie: co najmniej gimnazjalne- w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem.

Czas trwania służby przygotowawczej wynosi: dla żołnierza kształcącego się na szeregowego- do 4 miesięcy.

W okresie do czterech tygodni od rozpoczęcia kształcenia, żołnierz składa przysięgę wojskową.

Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby przygotowawczej żołnierze otrzymują bez szczególnego nadania tytuł: elewa-, jeżeli kształcą się na szeregowego.

DOKUMENTY POTRZEBNE PRZY SKŁADANIU WNIOSKU DO SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ:
- wniosek;
- odpis lub uwierzytelnioną kopię (oryginał do wglądu) świadectwa ukończenia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub dyplomu ukończenia szkoły wyższej w zależności od korpusu, na którego potrzeby będzie prowadzone kształcenie; inne dokumenty potwierdzające posiadane przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej, np.: certyfikaty językowe, świadectwa ukończonych kursów, posiadane prawo jazdy- ksero, oryginał do wglądu).

W PRZYPADKU ZWOLNIENIA ŻOŁNIERZA ZE SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ LUB ODMOWY PRZYJĘCIA PRZEZ NIEGO PRZYDZIAŁU KRYZYSOWEGO ŻOŁNIERZ TEN NIE PONOSI KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z PRZEBIEGIEM SŁUŻBY, NIE PONOSI TAKŻE KOSZTÓW W PRZYPADKU NIEPODJĘCIA PRZEZ NIEGO INNEGO RODZAJU SŁUŻBY WOJSKOWEJ.

Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.
Osobom powołanym do czynnej służby wojskowej oraz osobom zwalnianym z tej służby przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejsca stawienia się i powrotu do miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące.

Żołnierzowi służby przygotowawczej kształconemu na potrzeby korpusu: szeregowych- przysługuje uposażenie zasadnicze w stawce miesięcznej w wysokości 30% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - 960 zł oraz odprawa pieniężna po zakończeniu służby w wysokości 2000 zł.

DZWOŃ – TEL 261 646 813 lub 261 646 849

ZAPRASZAMY TEŻ WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO SŁUŻBY W WOJSKACH OBRONY TERYTORIALNEJ ORAZ STUDENTÓW UCZELNI WYŻSZYCH DO LEGII AKADEMICKIEJ