„Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” - Narodowe Święto Niepodległości w Powiecie Zgorzeleckim

13 listopad 2017

11 listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Końcówka XVIII wieku była dla naszego narodu dramatyczna. Osłabieni szlachecką anarchią, nie byliśmy w stanie obronić się przed potężnymi mocarstwami. 24 października 1795, monarchowie Rosji, Prus i Austrii uzgodnili wzajemnie traktat, zgodnie z którym przeprowadzili III rozbiór Rzeczypospolitej. Nasz kraj zniknął z mapy świata.

Dla naszych rodaków nastał niezwykle trudny czas. Czas represji i prześladowań. Dopiero po 123 latach, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i stała się wolnym, suwerennym krajem.

W ubiegłą sobotę, 11 listopada, w Powiecie Zgorzeleckim, podobnie jak w całym kraju, obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W gminach Powiatu Zgorzeleckiego, obchody narodowego święta rozpoczęły się uroczystymi Mszami Świętymi, po zakończeniu których zgormadzeni składali wiązanki kwiatów w miejscach o szczególnym znaczeniu.

Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak wzięła udział w uroczystości zorganizowanej w Sulikowie. W swoim wystąpieniu przypomniała o celu, który powinien łączyć wszystkich Polaków we wspólnej pracy na jego rzecz. Tym celem jest dobro Polski i wszystkich Polaków. Jednak dla jego osiągnięcia należy bezwzględnie odrzucić wszelkie niesnaski, wzajemne oskarżenia czy rodzącą się, często zewnętrznie podsycaną nienawiść. - 99 lat temu spełniły się polskie sny o niepodległości. Droga do niej była długa i trudna. Klęska zaborców podczas I wojny światowej, ale przede wszystkim 123 lata walki, od powstania kościuszkowskiego aż do roku 1918 sprawiły, że nasz kraj, pielęgnowany w sercach pokoleń Polaków, narodził się na nowo i powrócił na mapę Europy. Odzyskaliśmy niepodległość, ponieważ przywódcy polityczni różnych obozów: lewicy, narodowców, ludowców, socjalistów, potrafili dla wielkiej sprawy porozumieć się ponad podziałami. Sprawdziły się polskie elity, sprawdzili się polscy żołnierze i społeczeństwo – mówiła m.in. w trakcie swojego wystąpienia.

W zgorzeleckich uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, samorząd powiatowy reprezentował Wicestarosta Mariusz Wieczorek. On również w swoim wystąpieniu podkreślał konieczność solidarnej pracy na rzecz wspólnego dobra, jakim jest Ojczyzna. - Dziś żyjemy w stabilnym, szybko rozwijającym się państwie, ale państwo trzeba umacniać i chronić w każdym czasie. Porozumienie ponad podziałami, w najważniejszych dla Polski sprawach, jest dziś tak samo potrzebne jak blisko sto lat temu. Wiemy, że równie ważne jak bezpieczeństwo militarne jest bezpieczeństwo ekonomiczne, energetyczne, ale także kulturowe, ze wszystkim tym co tworzy polskiego ducha, wartości, tradycję, tożsamość. Wszystkim, co pozwoliło Polakom przetrwać najtrudniejsze chwile w naszej historii. Historii, o której należy pamiętać i umieć wyciągać z niej wnioski bo, jak podkreślał marszałek Piłsudski „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

O godzinie 15:00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu rozpoczęło się się Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Miasto Zgorzelec oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu. Wspaniałemu wykonaniu pieśni patriotycznych jak Rota, Legiony, Białe Róże, Warszawianka, Ułani, ułani, malowane dzieci, O mój rozmarynie i inne przez Chór PSM pod kierunkiem Małgorzaty Dudy wtórowali mieszkańcy Zgorzelca i okolic. Do wspólnego śpiewania, w tym tak niezwykle podniosłym święcie, przyłączyli się również Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak i Wicestarosta Mariusz Wieczorek, którzy przybyli na to patriotyczne wydarzenie wraz ze swoimi najbliższymi. Słodki poczęstunek, dla wszystkich gości, przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpostawowych w Zgorzelcu.

W ubiegły piątek, w związku z uroczystościami patriotycznymi, na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu odbyła się krótka ceremonia będąca hołdem dla młodego żołnierza, byłego absolwenta LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu,  Tomasza Ługowskiego. W uroczystości udział wzięła Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak.

Tomasz Ługowski był żołnierzem 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka. Zginął w 2000 roku, podczas misji pokojowej w Kosowie.