Dyskutowali o obowiązkach podatkowych organizacji pozarządowych

22 listopad 2017

We wtorek 21 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu odbyło się spotkanie pracowników Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którego tematem przewodnim były obowiązki podatkowe stowarzyszeń funkcjonujących w Powiecie Zgorzeleckim.

Spotkanie otworzyła Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak wraz z Wicestarostą Mariuszem Wieczorkiem. Następnie głos zabrał Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu Władysław Sikora, który wprowadził gości w temat obowiązujących przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego, dotyczących działalności organizacji.

W drugiej części zebrania, pracownice Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu Dagmara Adamczewska i Beata Kazimierczak, szczegółowo omówiły obowiązki podatkowe lokalnych organizacji pozarządowych, od początku ich funkcjonowania, m.in. rejestrację i rachunkowość organizacji, sprawozdania finansowe, uprawnienia i obowiązki podatkowe, zeznania podatkowe CIT-8 a także przypadki, w których wymagane jest pełnomocnictwo UPL-1.

Przedstawicielki US poruszyły również kwestię sprzedaży lokalnych wyrobów i usług, sprzedaży alkoholu na festynach oraz organizacji loterii fantowych, zbiórek publicznych, a także konkursów i licytacji. Spotkanie było idealną okazją do zadawania pytań oraz wyjaśniania najbardziej problemowych kwestii, nurtujących przedstawicieli stowarzyszeń.

Z uwagi na częste modyfikacje przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego, dotyczących działalności organizacji pozarządowych, postanowiono organizować cykliczne spotkania poświęcone tematyce obowiązków podatkowych stowarzyszeń.
Organizatorem spotkania była Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak.

Czerwiec 2019