Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szkoła w Ruszowie ma swoich patronów

23 listopad 2017

22 listopada br. odbyła się uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Ruszowie. Na zaproszenie Dyrektor Ireny Droś, w tym tak podniosłym dla społeczności lokalnej wydarzeniu wziął udział również Wicestarosta Mariusz Wieczorek.


Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Ruszowie. Po jej zakończeniu zgromadzeni udali się do odrestaurowanego, późnogotyckiego kościoła poewangelickiego, gdzie nastąpiła część oficjalna związana z nadaniem imienia szkole. Rozpoczął ją przepiękny, miejscami wzruszający, program artystyczny w wykonaniu społeczności uczniowskiej, tematycznie nawiązujący do bohaterskich patronów szkoły. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

- To szczególny dzień dla naszej małej ojczyzny, zwłaszcza dla tej szkolnej społeczności. Dziś imię Szkoły Podstawowej w Ruszowie łączy wspaniałych patronów: Orlęta Lwowskie i Bohaterów 37 pułku piechoty 7 Dywizji II Armii Wojska Polskiego. Nadanie takiego imienia wiąże się z pragnieniem ocalenia pamięci o patriotach i bohaterach, tych bardzo młodych i tych dorosłych, którzy oddali życie za nasz kraj. Walczyli na wschodzie, w dalekim Lwowie i tu, na zachodzie, w Borach Dolnośląskich. To imię jest wyrazem hołdu i wdzięczności dla ludzi, o jakich Jan Kochanowski pisał „A jeśli komuś droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie…”.
Dzięki nim wszystkim, dzięki męstwu i miłości, żyjemy w kraju wolnym i niepodległympodkreślił we wstępie swojego wystąpienia Wicestarosta Mariusz Wieczorek.

Po zakończeniu wystąpień okolicznościowych zebrani, na czele z Orkiestrą Zakładową KWB Turów, udali się pod pomnik Pamięci Poległym Bohaterom 37 p. p. 7 Dyw. II Armii WP, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Następnie odsłonięto tablice upamiętniające patronów szkoły.
W tym szczególnym, w życiu szkoły dniu, jakim jest nadanie jej imienia, udział wzięli ponadto m.in. Wicemarszałek Dolnego Śląska Tadeusz Samborski, historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator V kadencji prof. Stanisław Niciej, przedstawiciele samorządu Gminy i Miasta Węgliniec, firm, które wsparły organizacyjnie i finansowo to wydarzenie, duchowieństwa, organizacji pozarządowych oraz poczty sztandarowe, uczniowie, a także mieszkańcy Ruszowa i okolic.

 

Polecamy
Kalendarium
Czerwiec 2019
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Wyszukiwarka

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki