Koncert Zaduszkowy

04 grudzień 2017

21 listopada w Auli Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, przy blasku świec, odbył się tradycyjny Koncert Zaduszkowy, w wykonaniu pedagogów i uczniów szkoły. Tak jak co roku, koncert zainicjowała i przygotowała Yanina Yagovenko- pianistka i wieloletni pedagog szkoły. Muzyczna wieczornica będąca hołdem dla nieżyjących już nauczycieli i pracowników zgorzeleckiej szkoły muzycznej, zgromadziła bardzo liczną publiczność, która z trudem mieściła się w szkolnej sali koncertowej. Koncert pełen nostalgicznej poezji poprowadzili uczniowie: Alicja Cymbałko i Daniel Mickiewicz.

Koncert Zaduszkowy otworzył Chór Dziecięcy pod kierunkiem Małgorzaty Dudy, który wykonał pieśń O zmierzchu i Piosenkę o nutkach. Anna Nowakowska zagrała Nokturn, a bracia- bliźniacy Wiktor i Walter Nowakowie- Ave Verum. My Way z repertuaru Franka Sinatry zabrzmiało w gitarowej interpretacji Darena Tscharntke. Dziewczęcy duet: Karolina Maj (flet) i Katarzyna Daszkiewicz (fortepian), zaprezentował Andante. Romans zagrał na waltorni Hubert Grabowski z akompaniamentem Krzysztofa Wojnara. Muzykę z filmu Serenada w dolinie słońca usłyszeliśmy w wykonaniu tria kameralnego: Aleksandra Wojnarowicz (skrzypce), Daniel Mickiewicz (skrzypce) i Michał Karnaś (fortepian). Przemysław Bereziuk na fortepianie wykonał Mazurka a-moll. Zaprezentowały się też trzy duety nauczycielskie: Joanna Lewicka (akordeon) i Dominik Lewicki (fortepian), którzy zagrali Opalowe Concerto, Anna Krupa (skrzypce) i Yanina Yagovenko (fortepian), które wykonały Largo oraz Jadwiga Leśniak (saksofon) i Yanina Yagovenko, w wykonaniu których zabrzmiało Ave Maria. W punkcie kulminacyjnym koncertu podziwialiśmy wokalny występ Jagody Leśniak, która wraz z kolegami- Sebastianem Sochanowskim (klarnet, fortepian i śpiew) oraz Pawłem Kurkiem (perkusja), a także uczniem Karolem Mazurkiewiczem (gitara basowa), wykonała dwie nastrojowe piosenki: Łatwopalni z repertuaru Maryli Rodowicz i Do kołyski z repertuaru zespołu Dżem. W finale wieczornicy wystąpił kwartet: Anna Krupa- skrzypce, Daniel Mickiewicz- skrzypce, Halina Konopczyńska- altówka i Yanina Yagovenko- fortepian, który zagrał Portret żony malarza.

Brawa długo nie milkły… Dużo pięknej, nastrojowej muzyki, różnorodny repertuar i zróżnicowani wykonawcy oraz ciepły, kameralny klimat- wszystko to otrzymali słuchacze Koncertu Zaduszkowego w zgorzeleckiej szkole muzycznej. Pamięć o nieżyjących już muzykach, artystach, pedagogach i pracownikach szkoły ożywa co roku przy muzyce niekoniecznie żałobnej: od baroku do muzyki rozrywkowej i filmowej.

Autor: D. Adaszewska