Deklaracja Sudecka podpisana

15 grudzień 2017

W  poniedziałek (11 grudnia) w Zespole Szkół Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu odbyło się podpisanie Deklaracji Sudeckiej. W spotkaniu udział wzięli, m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Iwona Krawczyk, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Wicestarosta Zgorzelecki Mariusz Wieczorek, a także przedstawiciele samorządów z regionów Jeleniogórskiego i Wałbrzyskiego oraz rektorzy i pracownicy uczelni wyższych.

Deklaracja Sudecka jest ukoronowaniem rozmów, prowadzonych przez przedstawicieli subregionów wałbrzyskiego oraz jeleniogórskiego, podczas oficjalnego spotkania w Kamiennej Górze, w październiku bieżącego roku. Podczas spotkania, zwrócono uwagę na nierówny rozwój południa województwa w stosunku do północy. Rozbieżności dotyczą różnych dziedzin życia, m.in. zarobków, a co za tym idzie zamożności mieszkańców, infrastruktury czy komunikacji.

Sygnatariusze Deklaracji Sudeckiej, podpisanej 11 grudnia, zobowiązują się do stworzenia nowego planu modernizacji pod nazwą „Strategia Rozwoju SUDETY 2030”. W ramach przedsięwzięcia, planowana jest, m.in.: budowa przyłączenia do dróg ekspresowych oraz autostrad w Polsce i Europie, modernizacja dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także połączeń kolejowych, usunięcie zagrożeń ekologicznych, odbudowa zniszczonych obszarów regionu czy rozwój usług turystycznych.

Deklaracja funkcjonować będzie na zasadzie partnerstwa i jest dokumentem otwartym.