Spotkanie z Mariuszem Urbankiem - autorem głośnej biografii Władysława Broniewskiego

28 luty 2012

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Mariuszem Urbankiem, autorem głośnej biografii Władysława Broniewskiego. Spotkanie otwarte (wstęp bezpłatny) odbędzie się 2 marca 2012 r. (piątek), w Domu Jakuba Böhme o godz. 17:00.

Biografia Władysława Broniewskiego „Miłość, Wódka, Polityka”, wydana w listopadzie ubiegłego roku przez Iskry, przerywa długie milczenie w sprawie wybitnego poety. Legionista Piłsudskiego (odznaczony Virtuti Militari za bohaterski udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920), zdeklarowany socjalista i jednocześnie niezłomny polski patriota o szlacheckich korzeniach, "nadworny piewca" PRL-u - popełnił m.in. "Słowo o Stalinie" - a jednocześnie niepokorny opozycjonista, wznoszący wśród komunistów (!) toast za marszałka Piłsudskiego. To tylko niektóre cechy wybitnego twórcy i kontrowersyjnego człowieka, nie mieszczącego się w ramach żadnego stereotypu.

Książka Mariusza Urbanka zainteresuje zarówno starsze pokolenia, które, pamiętają choćby „Bagnet na broń”, odkryją nowe, skrywane w PRL-u i często zaskakujące fakty, jak i młodszych, dla których, być może, będzie to pierwsze spotkanie z poetą zamilczanym z polityczną premedytacją.

Lipiec 2018

Harmonogram Imprez Otwartych 2017