Oględziny sytuacji powodziowej

01 marzec 2012

W związku z ostatnimi wydarzeniami  związanymi z wysokimi stanami wód na Nysie Łużyckiej  i ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego, grupa rekonesansowa 29 lutego br. udała się w teren w celu sprawdzenia newralgicznych punktów zagrożonych ewentualnym zalaniem. Stwierdzono, że chociaż stany wód na wodowskazach w większości przekraczają stany alarmowe, to nigdzie nie występuje zagrożenie związane z podtopieniami czy ewakuacją.

Grupa ponadto dokonała oględzin sytuacji  na zbiorniku przemysłowym Elektrowni Turów w Niedowie. Zbiornik znajduje się pod stałą kontrolą i do czasu ustania wysokich dopływów z rzeki Witka,  będzie stale utrzymywany poziom piętrzenia na rzędnej 206, 00 m.n.p.m. Stwarza to niewielką rezerwę powodziową w ilości ok. 600 000 m3. Jest to spowodowane koniecznością utrzymania niezbędnej ilości wody na potrzeby Elektrowni Turów oraz mieszkańców gminy Bogatynia.

PCZK