78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir

13 luty 2018

W niedzielę (11 lutego), w kościele pod wezwaniem Św. Bonifacego w Zgorzelcu, odbyła się Msza Święta, upamiętniająca 78. rocznicę pierwszej zsyłki na Sybir. W uroczystości udział wzięła Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak.

10 lutego 1940 roku władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech deportacji ludności polskiej do północnych rejonów Rosji oraz zachodniej części Syberii. Dla wielu ludzi było to równoznaczne z wyrokiem śmierci.

W nocy do domów lekarzy, naukowców, działaczy politycznych, wojskowych, zamieszkujących wschodnią część II RP wtargnęli funkcjonariusze NKWD . Oprawcy siłą wyciągali z domostw całe rodziny, jednocześnie niszcząc i grabiąc ich dobytek. Nasi rodacy, ulokowani w bydlęcych wagonach, zostali następnie przetransportowani w głąb Rosji i na Sybir. Wielu z nich nie przeżyło podróży, umarło z głodu, chorób i wycieńczenia.

Od lat pielęgnujemy pamięć o tych wydarzeniach i oddajemy hołd zarówno tym, którzy przeżyli, jak i tym, którym nie było to dane.

Luty 2018

Harmonogram Imprez Otwartych 2017