Akademia Niepodległości w zgorzeleckich „Emilkach”

14 luty 2018

9 lutego br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Francuskiej w Zgorzelcu została zainaugurowana Akademia Niepodległości, stanowiąca jeden z elementów 4-letniego cyklu wykładów naukowców Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsze wykłady poprowadzili dr. Tomasz Gałwiaczek i dr. Daniel Koreś z wrocławskiego IPN. Obejmowały one XIX-wieczne powstania oraz przybliżyły osobę oraz rolę marszałka Józefa Piłsudskiego w kształtowaniu się państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej. Akademia zgromadziła ok. 250 uczniów szkół z terenu Zgorzelca i Bogatyni. Dzięki lokalnej telewizji kablowej, wykłady transmitowane były na żywo – również drogą internetową - docierając w ten sposób do kolejnych kilkuset uczniów szkół z terenu naszego powiatu.

Gospodarzem spotkania i całego, planowanego na 4 lata cyklu wykładów jest dyrektor ZSP w Zgorzelcu Jadwiga Barbara Buciuto, natomiast patronem całego przedsięwzięcia Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, która wraz Wicestarostą Mariuszem Wieczorkiem wzięła udział w tym wydarzeniu.
Uroczystość poprowadził wicedyrektor ZSP w Zgorzelcu - Wojciech Dobrołowicz.

Za pomoc w przygotowaniu Akademii Niepodległości, organizatorzy szczególne podziękowania kierują do Naczelnika Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu – dr Jerzego Kirszaka, Agnieszki Skonieczki – dyr. Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, Jana Tomków – Prezesa TOMKÓW Sp. z o.o. oraz Kajetana Marcinkowskiego - szefa Klubu Gazety Polskiej w Zgorzelcu..

Terminy kolejnych wykładów w 2018 roku:
• 9 kwietnia – poniedziałek,
• 7 czerwca - czwartek,
• 11 września – wtorek,
• 17 października – środa,
• 22 listopada – czwartek.

Maj 2018

Harmonogram Imprez Otwartych 2017