Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych Zgorzelec 2018 "Górnik świdrem węgiel kopie".

13 marzec 2018

W środę, 7 marca 2018r w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbył się XVII Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych.

Już po raz siódmy gospodarzami byli uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Zgorzelcu. Patronat honorowy nad konkursem objęła Starosta Zgorzelecki pani Urszula Ciupak.
W zmaganiach konkursowych wzięli udział reprezentanci z 12 placówek:
• Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze,
• Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu,
• Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim,
• Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu,
• Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze,
• Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu
• Niepublicznego Przedszkola Chatka Puchatka w Zgorzelcu
• Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zgorzelcu
• Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień" w Jeleniej Górze
• Przedszkola Publicznego nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu
• Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im św. Katarzyny Rogowiec w Wojcieszowie
• oraz oczywiście uczniowie SOSW im. M. Grzegorzewskiej w Zgorzelcu.
Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Gminny Ośrodek Kultury w Zgorzelcu oraz Gmina Miejska w Zgorzelcu ufundowali wspaniałe nagrody.
Tematem tegorocznego konkursu było hasło "Górnik świdrem węgiel kopie". Przybyłych do Domu Kultury widzów witali zaproszeni górnicy w galowych mundurach. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał górniczą czapkę, niektórzy przyjechali w swoich górniczych strojach, było więc bardzo górniczo.
Poziom Konkursu był bardzo wysoki, wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, zachwycali wspaniałą recytacją, zrozumieniem tekstu, wzruszali zaangażowaniem. Jury (Monika Sawicka, Małgorzata Dziurman-Fitas i Maria Kret) miało bardzo trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców! W czasie obrad Jury uczestnicy Konkursu i zaproszeni goście odpoczywali zajadając się przysmakami przygotowanymi przez nauczycieli i uczniów Szkoły Zawodowej SOSW w Zgorzelcu.
Zanim ogłoszono wyniki, niemówiący i słabo mówiący uczniowie klas młodszych zaprosili wszystkich na wiosenną łąkę. Przygotowali krótkie przedstawienie "Głodna gąsienica", w czasie którego porozumiewali się z pomocą gestów MAKATON, komunikatorów i tabletów z programem MÓWIK.
Dużo wrażeń dostarczyło samo wręczenie nagród i dyplomów, którymi obdarzeni zostali wszyscy uczestnicy. Nagrody wręczali uroczyście dyrektor SOSW w Zgorzelcu Małgorzata Łasek-Dowiat i Wicestarosta Mariusz Wieczorek. Jury wyłoniło zwycięzców, którzy będą reprezentowali nasz region podczas Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w Wałbrzychu. Zostali nimi:
Mariusz Biliński - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jeleniej Górze
Oliwer Basiak -  Szkoła Podstawowa nr2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu
Dominik Ewkowski - Powiatowy Zespół Szkoł i Placówek Specjalnych w Bolesławcu
Daniel Bednarek - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jeleniej Górze
Wiktoria Szynal - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jeleniej Górze
Tomasz Bochenek - Powiatowy Zespół Szkoł i Placówek Specjalnych w Bolesławcu
Maciej Bęczarski - Przedszkole Publiczne nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu
Roksana Makara - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zgorzelcu
Konkurs zorganizowali nauczyciele: Aleksandra Libner-Hytry, Dorota Benisz-Wojciechowicz, Aleksandra Kamińska.
Konkurs prowadzili: Anna Sobotka i Marcin Szarzyński.
Za katering odpowiedzialne były panie Jolanta Jędrzejczyk i Anna Zdun razem z uczniami szkoły zawodowej. Nauczyciele przygotowujący przedstawienie Głodna gąsienica: Aleksandra Libner-Hytry, Aleksandra Kamińska, Dorota Benisz- Wojciechowicz, Małgorzata Matyjaszczuk, Magdalena Radawiec, Agata Dorobisz, Katarzyna Wojciechowska.

Wrzesień 2018