IV Przegląd Kultury Ludowej „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”

22 maj 2018

W dniu 20 maja 2018 r. na sulikowskim rynku odbył się IV Przegląd Kultury Ludowej „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”. Organizatorem imprezy była Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej „Kapela Pogranicze”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie, w której uczestniczyły zespoły ludowe biorące udział w Przeglądzie oraz zaproszeni goście, m.in. Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Urszula Ciupak, przedstawiciele Rady Powiatu Zgorzeleckiego oraz zaprzyjaźnionych z Powiatem spółek, przedstawiciele samorządu Gminy Sulików, a także sołectw i organizacji pozarządowych i duchowni. Po nabożeństwie kolorowy korowód, w towarzystwie gości oraz mieszkańców Sulikowa i okolic, przemaszerował na Plac Wolności, gdzie rozpoczęła się druga część wydarzenia.

Na scenie wystąpiło czternaście zespołów ludowych. Oprócz gospodarzy czyli „Kapeli Pogranicze” zaprezentowały się „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa, „Uciecho-Wianki” z Uciechowa, „Kwisowianie” z Giebułtowa, „Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki, „Łużyczanki” z Pobiednej, „Zagajnik-Wykroty” z Zagajnika i Wykrot, „Rozmaryn” z Bogatyni, „Polne Kwiaty” z Zaręby, „Lasowianie” z Pieńska, „Podolanie” z Czerwonej Wody, „Malwy” z Włosienia”, „Łużyczanki” ze Zgorzelca, i „Górnołużyckie Błękitne Kamizelki” z Łagowa. Po za sceną zespoły rywalizowały w konkursach: „domowa potrawa z Łużyc” i „wiejska nalewka z Łużyc”.