Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2018! Po raz dziesiąty świętowaliśmy razem!

14 czerwiec 2018

Rodziny zastępcze naszego powiatu spotkały się na plenerze zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu – łącznie około 250 osób. Rodziny odkrywały uroki Tajemniczej Krainy Turisede w Bielawie Dolnej oraz Neißeaue, który kolejny już raz okazał się nieocenionym partnerem w organizacji tego niezwykłego spotkania.

Rodziny przemierzały labirynty, podziemne tunele i mosty. Tajemnicza Kraina odkrywała przed nami nowe miejsca zachęcając do przeżycia wspaniałych przygód. Ochłody i orzeźwienia można było zażyć przy olbrzymich fontannach. Zewsząd otaczało nas piękno przyrody, wspaniałe zwierzęta oraz ludzie wielu narodowości. Przez kilka godzin trwała ekscytująca, niecodzienna zabawa pełna przygód.

W specjalnych punktach oznaczonych na mapach, na dzieci czekały niespodzianki m.in. kącik bajarza, malowanie twarzy, punkt plastyczny z łakociami oraz ognisko z kiełbaskami i pączkami. Specjalnie dla rodzin zastępczych zaśpiewał sam Tracy Spencer Shipp a jego grupa zatańczyła z naszymi dziećmi i pokazała swoje umiejętności breakdance. Punktem kulminacyjnym pleneru była loteria fantowa. Rodziny w napięciu oczekiwały na losowanie, bo do wygrania było wiele atrakcyjnych nagród – sprzęt sportowy, gry, sprzęty AGD oraz nagroda główna - deska elektryczna. Lecz najważniejszy był czas spędzony razem. Rodziny zastępcze mogły się zintegrować a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszą nagrodą za codzienny trud.

Spotkanie rodzin zastępczych Powiatu Zgorzeleckiego to również podziękowanie rodzicom zastępczym za trud, który podejmują w swojej misji opieki nad dziećmi. Bo choć w powiecie mamy ponad 150 rodzin zastępczych to ciągle ich brakuje i niestety, aż 153 dzieci zamiast
w rodzinach, musiało zostać umieszczonych w domach dziecka.

To spotkanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób i firm – Tajemniczej Krainy Turisede, Roberta Zarzeckiego - Firma Citronex, Starosty Zgorzeleckiego Urszuli Ciupak i Wicestarosty Zgorzeleckiego Mariusza Wieczorka, Burmistrza Miasta Zgorzelec Rafała Gronicza, Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec Stanisława Mikołajczyka, Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk Jana Magdy, Burmistrza Miasta Zawidów Roberta Łężnego, Jarosława Czernickiego – Firma Czernicki i Syn, Jerzego Kwietnia - Carrefour Polska, Macieja Miłka – Auchan, Andrzeja Mańkowskiego z Powiatowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, Danuty Świątek i Zbigniewa Rajczakowskiego - Dom Pomocy Społecznej „Jutrzenka”. Podziękowania należą się także wolontariuszom – Jerzemu Maliwieckiemu i Ewelinie Śliwce, którzy zaoferowali rodzinom swój czas i zaangażowanie pomagając w przygotowaniu naszego spotkania.

Zachęcamy do zostania rodziną zastępczą!
Już w lipcu 2018r. w PCPR w Zgorzelcu rusza darmowe szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze.
Kontaktujcie się Państwo z nami – tel. 75 77 61 505, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: PCPR w Zgorzelcu