„Dożynki bez Granic” w Powiecie Zgorzeleckim

05 lipiec 2018

Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak oraz Wicestarosta Zgorzelecki Mariusz Wieczorek informują, że Powiat Zgorzelecki wraz z Powiatem Goerlitz otrzymał dofinansowanie do Projektu p.n. „Dożynki bez Granic”. Projekt realizowany będzie od 14.06.2018 r. do 31. 10. 2018 r. Planowane koszty realizacji przedsięwzięcia wynoszą 23 997, 84 EUR. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowi 83,34% kosztów kwalifikowanych, środki z budżetu państwa stanowić będą 5% wartości zadania. Wkład własny Powiatu Zgorzeleckiego to 11,66 % planowanej kwoty, tj. 2 797, 95 Euro.

Celem projektu jest utrwalenie istniejącej współpracy transgranicznej poprzez realizację wydarzenia kulturalnego na pograniczu polsko-saksońskim – „Dożynek bez Granic”.

15 września na boisku sportowym w Studniskach Dolnych odbędzie się święto plonów, potocznie zwane dożynkami. Jest to stały element kultury polskiej, z którym pragniemy zapoznać naszych zachodnich sąsiadów, zapraszając ich do wspólnego świętowania.

Podczas imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Z całą pewnością gości zachwyci tradycyjny dożynkowy korowód, któremu towarzyszyć będzie występ orkiestry dętej. Nie zabraknie innych artystów, którzy w swoim repertuarze zaprezentują pieśni ludowe i nie tylko. Gościnnie wystąpi Fundacja Kapela Pogranicze ze Studnisk. Do tańców poderwą gwiazdy muzyki diso-polo Piękni i Młodzi, Playboys oraz Zespół Kamerton. Zabawie i konkursom nie będzie końca. Tradycyjnie wybrany zostanie najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W trakcie przedsięwzięcia prezentowane będą tradycyjne i regionalne potrawy kulinarne z możliwością degustacji. Dodatkowo, na specjalnie przygotowanych stoiskach prowadzone będą warsztaty rękodzielnicze. Najmłodsi uczestnicy święta plonów będą mogli skorzystać z dmuchanych placów zabaw. O uśmiechy przy wspólnej zabawie oraz kolorowe buzie zadbają animatorzy.

Impreza tłumaczona będzie na język niemiecki.

Projekt  "Dożynki bez Granic"  jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.
Das Projekt "Erntefest ohne Grenzen"  wird aus den Mittel des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung sowie aus den Staatsmittel im Rahmen des Kleinprojektefonds Interreg Polen – Sachsen 2014-2022 mitfinanziert.

Lipiec 2018

Harmonogram Imprez Otwartych 2017