Służba zdrowia w Powiecie Zgorzeleckim

06 sierpień 2018

W dniu 3 sierpnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu odbyła się konferencja dotycząca profilaktyki i leczenia nowotworów, w której uczestniczył Janusz Cieszyński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Inicjatorem spotkania była Pani Marzena Machałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Posłanka na Sejm RP okręgu jeleniogórskiego.

Gospodarzami wydarzenia byli Urszula Ciupak – Starosta Zgorzelecki oraz Mariusz Wieczorek – Wicestarosta. W konferencji uczestniczyli m.in. Rafał Ślusarz – Senator RP, Zofia Barczyk - Dyrektor WS-SP ZOZ w Zgorzelcu, Sławomir Zawada - Prezes PGE GiEK S.A., Radny Rady Powiatu Zgorzeleckiego, Leszek Sondaj – Dyrektor PGE GiEK Oddział KWB Turów S.A., Roman Wisiecki – Prezes Stowarzyszenia Amazonek i osób z chorobą nowotworową w Zgorzelcu, Dorota Bojakowska Prezes Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. Środowisko lekarzy reprezentowali dr Marcin Wolski – z-ca dyrektora WS-SP ZOZ w Zgorzelcu ds. lecznictwa, dr Alicja Skibińska – Sośniak, dr Krzysztof Mazurek. Przedmiotem rozmów była celowość uruchomienia Centrum Radioterapii w Zgorzelcu.
Na wstępie Podsekretarz Janusz Cieszyński złożył samorządowi powiatowemu podziękowania za dobrą i ścisłą współpracę ze szpitalem, efektem czego jest wykwalifikowana kadra i dobrze wyposażony szpital powiatowy. Minister po krótce przedstawił założenia Narodowej Sieci Onkologicznej, dzięki której chory otrzyma kompleksowe wsparcie. W swojej wypowiedzi podkreślał, że to pacjent jest najważniejszy i to w trosce o niego usprawniany jest system opieki zdrowotnej. Utworzone centra wojewódzkie będą miały za zadanie ułatwić telefoniczne otrzymanie informacji, gdzie uzyskać pomoc adekwatną do schorzenia.
W poruszany na konferencji temat wprowadził dr Wolski, który zobrazował sytuację zachorowalności na naszym terenie oraz przedstawił sytuację pacjentów i problemów z jakimi się borykają. Zarówno dyrektor szpitala, jak i przedstawiciele „Amazonek”, podzielili się swoimi spostrzeżeniami i obawami, popartymi doświadczeniami.
Rafał Ślusarz Senator RP podkreślił ważną rolę naszego szpitala, jego położenie oraz strukturę. Starosta podziękowała zgromadzonym za wszelkie informacje i argumenty, które za pośrednictwem Podsekretarza Janusza Cieszyńskiego trafią do Ministra Zdrowia oraz wyraziła nadzieję, że odniosą pożądany skutek, jakim będzie uruchomienie Centrum Radioterapii w Zgorzelcu.