W „Górniku” powstaje pracownia OZE

19 wrzesień 2018

W miniony poniedziałek (17.09.) Wicestarosta Mariusz Wieczorek, dyrektor Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Agnieszka Skonieczka oraz przedstawiciele dyrekcji ZSZiL w Zgorzelcu dokonali odbioru I etapu pracowni OZE, wyposażonej w nowy sprzęt, z którego już wkrótce będą mogli skorzystać uczniowie tej placówki. To kolejny już krok powiatu,  mający na celu odbudowę szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie.

Powiat Zgorzelecki realizuje innowacyjny projekt pn.: „Wyposażenie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu w sprzęt dydaktyczny potrzebny do prowadzenia zajęć i kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z dostosowaniem pomieszczeń”.

Na realizację inwestycji otrzymano dofinansowanie w kwocie 206.859,60 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz 125.937,00 zł od Partnera projektu PGE Energia Odnawialna S.A.

Zadanie obejmuje wykonanie prac remontowo-budowlanych oraz zakup wyposażenia. Celem projektu jest rozwój wiedzy w zakresie ochrony środowiska poprzez utworzenie pracowni zawodowej dla zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z jej wyposażeniem w nowoczesny sprzęt zgodny z wymogami podstawy programowej kształcenia w kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Zaplanowana do utworzenia pracownia zlokalizowana jest na parterze w budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. w którym zostaną wykonane prace remontowo - budowlane w gabinecie lekcyjnym. W pomieszczeniu został przeprowadzony remont okładzin ściennych, sufitowych i posadzek, wykonano prace malarskie, wymieniono instalację elektryczną i sanitarną.

Wyposażenie tej innowacyjnej, niespotykanej na terenie Dolnego Śląska pracowni, obejmuje m.in.

- kolektory słoneczne

- pompy ciepła – zestaw demonstracyjny,

- zestaw hybrydowy: fotowoltaika + energia wiatrowa

- fotowoltaika – zestaw egzaminacyjny i zestaw rozbudowany

- grupa pompowa solarna dwudrogowa

- miernik natężenia promieniowania słonecznego

- wielofunkcyjny miernik instalacji fotowoltaicznych

- kolektor słoneczny – zestaw profesjonalny

- energię wiatru – zestaw rozbudowany

- ogniwo paliwowe – zestaw duży

- turbinę wodną – zestaw rozbudowany

- magazynowanie energii – zestaw rozbudowany.

Do pracowni zakupiono także stacjonarne stoły warsztatowe, imadła, zestawy palników do lutowania twardego i miękkiego, sprężarki, zgrzewarki, zaciskarki, szlifierki, wiertarki i inne pomoce.

Styczeń 2019