60-lecie SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu

12 październik 2018

12 października SOSW w Zgorzelcu obchodziło wyjątkowe święto - Jubileusz 60-lecia istnienia placówki. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, celebrowaną przez księdza biskupa Marka Mendyka wraz z zaproszonymi przedstawicielami duchowieństwa w Kościele Parafialnym p.w. św. Bonifacego w Zgorzelcu. Gala jubileuszowa odbyła się w gościnnych progach Miejskiego Domu Kultury, gdzie świętowano w obecności zaproszonych gości, m.in. Wicestarosty Mariusza Wieczorka, uczniów, rodziców i pracowników placówki, nauczycieli powiatu zgorzeleckiego oprócz 60 lecia Ośrodka również Powiatowe Święto Edukacji Narodowej.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zgorzelcu obchodzi w tym roku 60 rocznicę swojej działalności oraz 10-lecie nadania Placówce imienia Marii Grzegorzewskiej. W placówce obowiązek szkolny i obowiązek nauki realizują uczniowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Każdy jubileusz łączy przeszłość z przyszłością, doświadczenie z młodością, tradycję z nowoczesnością. Ośrodek nigdy nie był jedynie instytucją oświatową, jest to miejsce szczególne, miejsce stworzone przez pokolenia nauczycieli entuzjastów, uczniów i ich rodziców.Ośrodek jest znakomitym rzecznikiem idei „Nie podnosić, a wznosić, wspierać - nie wyręczać”, co wskazuje kierunek działania Dyrektor Ośrodka Pani Małgorzaty Łasek-Dowiat nastawiony na akceptację i wsparcie, gdyż jego nadrzędnym celem jest wspomaganie rozwoju dzieci, uczniów, wychowanie młodzieży oraz wsparcie rodziny w długotrwałym procesie akceptacjii terapii dziecka z niepełnosprawnością. Ta odpowiedzialna troska o dzieci podpowiada pozytywne zmiany i wymaga od pracowników poszukiwania nowatorskich, aktywnych i ciekawych metod i form pracy, realizowania projektów i programów o znaczących walorach edukacyjno –wychowawczych i terapeutycznych. To dążenie do tego, aby dziecko, uczeń, wychowanek, znaleźli odpowiednie wsparcie, by mogli funkcjonować w środowisku społecznym z radością i bez kompleksów. Dlatego też tak często wykorzystuje się w Placówce dorobek patronki Marii Grzegorzewskiej, a kierunek pracy wyznaczają jej słowa: „podstawową i decydującą wartością w życiu jest – CZŁOWIECZEŃSTWO”.

Placówka na przestrzeni lat zmieniała się. Była i jest modernizowana, unowocześniana oraz przystosowywana do potrzeb dzieci o rożnym stopniu niepełnosprawności od szkoły podstawowej do szkoły branżowej I stopnia, szkoły przysposabiającej do pracy.  Obecnie wizytówką Ośrodka są bogato wyposażone sale edukacyjne, pracownie gastronomiczne uzyskane dzięki projektom i funduszom z Unii Europejskiej, nowoczesna sala komputerowa, doskonale wyposażone gabinety lekcyjne, nowo powstałe sale dla uczniów z zespołów rewalidacyjno-wychowawczych, sala integracji sensorycznej, sala doświadczania świata, wciąż poszerzający się wachlarz form i metod pracy terapeutycznej - terapia EEG Biofeedback, terapia słuchowa Tomatisa, dogoterapia, rehabilitacja, terapia pedagogiczna, psychologiczna i logopedyczna.

W najbliższym czasie odbędzie się montaż windy, w dalszych planach skomunikowanie dwóch budynków szkoły. Marzeniem natomiast jest adaptacja kolejnego budynku, w którym powstałoby przedszkole. Dzięki poszerzającej się ofercie edukacyjno- terapeutycznej oraz otwartości na każdego ucznia szkoła powiększa się, obecnie liczy 140 uczniów, grono pedagogiczne to 79 nauczycieli i specjalistów, 26 osób to pracownicy obsługi i administracji. Dyrektor Ośrodka Panią Małgorzatę Łasek-Dowiat wspiera w pracy trzech wicedyrektorów Pani Izabela Janik, Pan Roman Golubiński oraz Pan Maciej Bołądź.

Uczniowie Ośrodka aktywnie reprezentują szkołę biorąc udział w licznych konkursach, wy-stawach, przeglądach, zawodach sportowych. Od kilku lat Ośrodek jest organizatorem Regional-nego Konkursu Recytatorskiego, gdzie uczniowie rokrocznie zdobywają laury oraz uzyskują moż-liwość udziału w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w Wałbrzychu. Nasi wychowankowie brali także udział w realizacji projektów polsko-niemieckich w ramach działań Euroregionu: „Hallo Nachbar”, GESZKO „Zdrowa szkoła i kształcenie”, których produk-tem projektowym stał się słownik polsko – niemiecki komunikacji wspomagającej i alternatywnej.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu wyraziła serdeczną wdzięczność tym wszystkim, którzy wspierali i wspierają Placówkę w działalności edukacyjnej, wychowawczej, opiekuńczej i rewalidacyjnej. Szczególne podziękowania skierowała do darczyńców: głównego darczyńcy PGE GiEK S.A reprezentowanego przez prezesa Pana Sławomira Zawadę oraz Urzędu Marszałkowskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego, Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, firmy Epore sp. zoo i innych.

Autor: Magdalena Kołodziej

Grudzień 2018