Nowy sztandar w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie

17 październik 2018

16 października 2018 r. – ten dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie był bardzo wyjątkowy. To właśnie od wczoraj uczniowie placówki mogą z dumą pochwalić się nowym sztandarem.

Sztandar z perspektywy historycznej jest weksylium służącym jako znak bojowy i rozpoznawczy, łącznik wodza z oddziałem. Jego historia sięga starożytności. Utrata sztandaru oznaczała wykreślenie oddziału z rejestru. Czym jest dla nas, Polaków, dzisiaj? To symbol godności, honoru, dumy, miłości do ojczyzny – najwyższych wartości.

Weksylium w szkole jest rzeczą wyjątkową, niezwykłą, tak samo jak niezwykła dla każdego Polaka jest data 16 października. To właśnie tego dnia - 16.10.1978r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na głowę Kościoła Katolickiego, przyjmując imię Jan Paweł II. Stąd właśnie nieprzypadkowa data uroczystości nadania sztandaru SP w Sulikowie.

Akademię poprzedziła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii ks. Janusz Kankiewicz, który w trakcie wspólnej modlitwy poświęcił nowe weksylium szkoły.

Następnie uczestnicy mszy przemaszerowali ulicami Sulikowa do budynku szkoły, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Po odegraniu i odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz odczytaniu uchwały w sprawie nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie, nadszedł moment symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru. Kolejnym etapem akademii było przekazanie weksylium w ręce pocztu sztandarowego oraz złożenie ślubowania na nowy sztandar przez dyrektora placówki Jana Majowskiego, przedstawicieli grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów.

W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, w tym Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, która w swoim wystąpieniu podkreśliła silny związek szkoły z osobą Jana Pawła II: - Ten piękny i dumny atrybut już zawsze będzie Wam towarzyszył w najważniejszych i najbardziej uroczystych chwilach. Dzisiejszy, historyczny dzień, pięknie komponuje się z Dniem Papieskim, możemy go także przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (…) Niech ponadczasowe, chrześcijańskie wartości, które głosił Wasz wielki patron Jan Paweł II, przez kolejne lata przyświecają Waszej pracy i nauce, a Jego słowa „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” motywują by wydobyć z Was to co najlepsze i najpiękniejsze.

Starosta Zgorzelecki odczytała także słowa, które do dyrekcji szkoły, jej pracowników oraz uczniów, skierowała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek.

Ostatnim punktem uroczystości były występy artystyczne uczniów. Program zachwycił gości, którzy nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami.