Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ćwiczenia „Wysypisko 2018”

31 październik 2018

W dniu 29.10.2018r. na terenie powiatu zgorzeleckiego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Wysypisko 2018”. Ćwiczenia ukierunkowane były na sprawdzenie Powiatowego Planu Ratowniczego powiatu zgorzeleckiego, doskonalenie form współdziałania sił ksrg w trakcie działań o charakterze ratowniczo-gaśniczym i chemicznym podczas pożaru składowiska odpadów oraz doskonalenie umiejętności podawania wody na duże odległości.

Sprawdzeniu podlegała również współpraca w zakresie koordynacji działań pomiędzy SK KP PSP Zgorzelec a SK KW PSP Wrocław, KDR, PRM, obsługą składowiska odpadów, Policją, GCZK, PCZK, innymi służbami.

Tłem operacyjnym ćwiczeń był pożar składowiska odpadów w Jędrzychowicach, gm. ,Zgorzelec. Scenariusz zakładał, że w wyniku nielegalnego rozładunku odpadów, w tym nieoznakowanych beczek i pojemników z materiałami niebezpiecznymi, dochodzi do rozszczelnienia jednej z beczek i gwałtownego zapłonu. Kierowca ulega silnemu poparzeniu oraz zatruciu wziewnemu, próbując uciekać w odległości ok. 70m od miejsca zdarzenia traci przytomność. Silny watr, temperatura oraz szybkość spalania spowodowana substancjami chemicznymi powoduje, że w momencie przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej, ogniem objęte jest ok 300m2 składowiska. Pracownik ochrony udając się w kierunku pożaru, znajduje nieprzytomnego kierowcę i powiadamia służby. Ponieważ znajduje się w chmurze toksycznego gazu sam traci przytomność.

W ćwiczeniach, oprócz zastępów z JRG Zgorzelec i JRG Bogatynia, udział wzięli: specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno – ekologicznego z KM PSP w Legnicy, samochód wężowy z KP PSP w Miliczu z pompą wysokiej wydajności, zastęp SLKw z dwoma zbiornikami o poj. 5000l. z KP PSP w Bolesławcu. W ramach współdziałania z terenu powiatu zgorzeleckiego zadysponowano: OSP KSRG z Pieńska, Ruszowa, Studnisk Dolnych, Trójcy, Radomierzyc, Czerwonej Wody oraz OSP spoza KSRG: Dłużyna Dolna i Stary Węgliniec.

Zadania prowadzone przez służby współdziałające:
Policja : zabezpieczenie terenu akcji, zorganizowanie ruchu na drodze wojewódzkiej nr 351, kierowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej i innych służb na miejsce działań;
PCZK (aplikacyjnie): powiadamianie i ostrzeganie mieszkańców najbliższych miejscowości, alarmowanie i dysponowanie służb technicznych na potrzeby działań ratowniczo-gaśniczych i współpraca w tym zakresie z stanowiskiem kierowania PSP, poinformowanie strony niemieckiej o zaistniałym zdarzeniu.

Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu składa podziękowania za pomoc w organizacji ćwiczeń oraz udostępnienie terenu na potrzeby ćwiczeń.

 Autor: H. Jarosz

Polecamy
Kalendarium
Marzec 2019
N P W Ś C Pt S
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Wyszukiwarka

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki