Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

13 listopad 2018

Po 123 latach marzeń i pielęgnacji pamięci o niepodległej ojczyźnie, klęsce zaborców i skutecznym działaniom dyplomatycznym, nasza ojczyzna ponownie powróciła na mapy świata jako niepodległy, suwerenny kraj. 11 listopada w całej Polsce odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Rocznicowe obchody zorganizowały również samorządy z terenu naszego powiatu i wzięli w nich udział  przedstawiciele  Zarządu Powiatu - Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak oraz Wicestarosta Mariusz Wieczorek.

 

To szczególnie ważne wydarzenie rozpoczęło się w poszczególnych samorządach uroczystymi Mszami Świętymi w intencji ojczyzny, po których następowało złożenie symbolicznych, białoczerwonych wiązanek kwiatów w miejscach szczególnie ważnych dla poszczególnych społeczności, artystycznymi występami młodzieży w wieczornicach niepodległościowych czy, jak w przypadku Zgorzelca, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

- Wolność była możliwa dzięki zachowaniu narodowej tożsamości: kultury, języka, wiary...  Wreszcie, odzyskaliśmy niepodległość dzięki wewnętrznej zgodzie, ponieważ przywódcy różnych obozów politycznych, potrafili dla wielkiej sprawy zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu. Potrafili porozumieć się ponad podziałami, partyjnymi interesami i politycznymi ambicjami. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Korfanty, Witos, Daszyński - zasłużenie nazywamy ich dzisiaj ojcami niepodległości. Sprawdziły się polskie elity, sprawdzili się polscy żołnierze i społeczeństwo. II Rzeczpospolita, dwadzieścia międzywojennych lat, choć daleka od ideału, była wielkim i ważnym okresem w naszej historii. Po czasie walki nadszedł czas budowania, rozwoju państwa, kultury, nauki, przemysłu. Niepodległość odzyskana 11 listopada 1918 roku przetrwała jako nadzieja i cel Polaków podczas koszmaru II wojny światowej i komunizmu. Aż przyszedł rok 89 i odzyskaliśmy wolność po raz drugi. I znowu trzeba było budować... – podkreślała podczas swoich wystąpień w Zgorzelcu i Sulikowie Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak.

W rocznicowych obchodach odzyskania niepodległości wzięły udział, oprócz gospodarzy samorządów-organizatorów sobotnich wydarzeń i mieszkańców gminy również organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych i największych pracodawców w powiecie oraz duchowieństwo.  

Zgorzeleckie obchody 100-lecia niepodległości pod Pomnikiem Orła Piastowskiego nabrały szczególnego charakteru, dzięki oddolnej inicjatywie grupy blisko 100 motocyklistów z terenu powiatu, przybyłych na swoich pojazdach przybranych w barwy narodowe na cmentarz II Armii Wojska Polskiego.

 

 

Polecamy
Kalendarium
Maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Wyszukiwarka

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki