Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

13 listopad 2018

Po 123 latach marzeń i pielęgnacji pamięci o niepodległej ojczyźnie, klęsce zaborców i skutecznym działaniom dyplomatycznym, nasza ojczyzna ponownie powróciła na mapy świata jako niepodległy, suwerenny kraj. 11 listopada w całej Polsce odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Rocznicowe obchody zorganizowały również samorządy z terenu naszego powiatu i wzięli w nich udział  przedstawiciele  Zarządu Powiatu - Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak oraz Wicestarosta Mariusz Wieczorek.

To szczególnie ważne wydarzenie rozpoczęło się w poszczególnych samorządach uroczystymi Mszami Świętymi w intencji ojczyzny, po których następowało złożenie symbolicznych, białoczerwonych wiązanek kwiatów w miejscach szczególnie ważnych dla poszczególnych społeczności, artystycznymi występami młodzieży w wieczornicach niepodległościowych czy, jak w przypadku Zgorzelca, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

- Wolność była możliwa dzięki zachowaniu narodowej tożsamości: kultury, języka, wiary...  Wreszcie, odzyskaliśmy niepodległość dzięki wewnętrznej zgodzie, ponieważ przywódcy różnych obozów politycznych, potrafili dla wielkiej sprawy zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu. Potrafili porozumieć się ponad podziałami, partyjnymi interesami i politycznymi ambicjami. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Korfanty, Witos, Daszyński - zasłużenie nazywamy ich dzisiaj ojcami niepodległości. Sprawdziły się polskie elity, sprawdzili się polscy żołnierze i społeczeństwo. II Rzeczpospolita, dwadzieścia międzywojennych lat, choć daleka od ideału, była wielkim i ważnym okresem w naszej historii. Po czasie walki nadszedł czas budowania, rozwoju państwa, kultury, nauki, przemysłu. Niepodległość odzyskana 11 listopada 1918 roku przetrwała jako nadzieja i cel Polaków podczas koszmaru II wojny światowej i komunizmu. Aż przyszedł rok 89 i odzyskaliśmy wolność po raz drugi. I znowu trzeba było budować... – podkreślała podczas swoich wystąpień w Zgorzelcu i Sulikowie Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak.

W rocznicowych obchodach odzyskania niepodległości wzięły udział, oprócz gospodarzy samorządów-organizatorów sobotnich wydarzeń i mieszkańców gminy również organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych i największych pracodawców w powiecie oraz duchowieństwo.

Zgorzeleckie obchody 100-lecia niepodległości pod Pomnikiem Orła Piastowskiego nabrały szczególnego charakteru, dzięki oddolnej inicjatywie grupy blisko 100 motocyklistów z terenu powiatu, przybyłych na swoich pojazdach przybranych w barwy narodowe na cmentarz II Armii Wojska Polskiego.

Grudzień 2018