Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Młodzieżowe Firemki działają zgodnie z planem

05 luty 2019

IMG firemkiStyczeń przyniósł kolejne efekty działania młodzieżowych miniprzedsiębiorstw, czyli tzw. firemek ze Zgorzelca i Bogatyni, które powstały w ramach polsko-czeskiego projektu pn. „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach”.

Projekt pn. „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach” jest ukierunkowany na przedsiębiorczość jako kluczową kompetencję dla rynku pracy w Czechach i w Polsce. Od września 2018 uczniowie po obu stronach granicy mają możliwość stworzenia fikcyjnej firmy/szkolnego miniprzedsiębiorstwa. Dzięki temu uczą się procesów zarządzania produkcją oraz funkcjonowania firmy we wszystkich aspektach - od pomysłu do produktu i usługi.

Podczas wspólnego działania Firemek o takim samym bądź podobnym ukierunkowaniu w obu częściach Euroregionu Nysa, uczniowie nawiązują współpracę skupiającą się na handlu zagranicznym, rozwijając przy tym znajomość języków obcych.

Aktywny udział w projekcie biorą uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni. Partnerem projektu jest Powiat Zgorzelecki.

Image01firemki

Raport z działań Firemek w styczniu 2019:

Firemka nr 52 „Diamonds” (ZSZiL w Zgorzelcu)

Kolejny okres funkcjonowania miniprzedsiębiorstwa oparty został na działalności pracownika HR. Zatrudnienie pracowników oraz koszty związane z wynagrodzeniem wpływające na zrozumienie wynagrodzenia netto, brutto i brutto - brutto stanowiły podstawę dla optymalizacji kadry. Uczniowie poznali wszystkie obciążenia związane ze składkami ZUS jak również opodatkowaniem. W końcowym etapie podejmowali decyzję związaną z dostosowaniem zarówno liczby zatrudnionych pracowników jak również formami cywilno-prawnymi.

Firemka nr 55 „Kogucik BUD” (uczniowie ZSP w Zgorzelcu)

W styczniu odbyły się dwa spotkani miniprzedsiębiorstwa na których ustalono wspólne cele jakie chce osiągnąć Firemka. Rozdzielono zadania, wybrano najważniejsze z nich oraz skupiono uwagę na tym, które z zadań można realizować wspólnie aby osiągnąć zamierzone cele. Przystąpiono również do dokonania zakupów na działalność mini przedsiębiorstwa.

Firemka nr 57 „My Hair” (uczniowie ZSZ w Bogatyni)

Podczas spotkań uczniowie pracowali z kartą pracy nr 1, 2 i 3 z modułu 3 - biegłość finansowa przedsiębiorcy - na podstawie których poznali podstawowe pojęcia tj.: koszty stałe i koszty zmienne, zysk/marża, klient, popyt, konkurencja, podatek itp. Ustalili także potrzebny finansowe oraz przeprowadzali zabiegi fryzjerskie.

Firemka nr 58 „Firma IT” (uczniowie ZSZ w Bogatyni)

Uczniowie zapoznali się z pojęciem "biegłość finansowa przedsiębiorcy" na podstawie których poznali podstawowe pojęcia. Ustalili jakie materiały można używać aby obniżyć koszty produkcji oraz wykonywali prace zlecone przez uczniów i dyrekcję szkoły.

Polecamy
Kalendarium
Kwiecień 2019
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Wyszukiwarka

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki