Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

79. rocznica zsyłki na Sybir

11 luty 2019

Image6rocznica zsylki na sybirW niedzielę 10 lutego uroczystą mszą w kościele p.w. Św. Bonifacego upamiętniono 79. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków do syberyjskich łagrów, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono wówczas około 140 tys. obywateli polskich, głównie osadników wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei, a także właścicieli ziemskich wraz z rodzinami. W tym samym roku odbyły się jeszcze dwie zsyłki: 13-14 kwietnia oraz w czerwcu, a kolejna w czerwcu 1941 roku. Wywiezieni trafili do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. W tej tragedii uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Zgorzelca, skupiona w zgorzeleckim Kole Związku Sybiraków.

Jak co roku te dramatyczne wydarzenie zostały upamiętnione uroczystą mszą w kościele p.w. Św. Bonifacego, koncelebrowaną przez Dziekana Dekanatu Zgorzelec ks. Jana Kułynę oraz ks. proboszcza Macieja Wesołowskiego

Po zakończeniu nabożeństwa Starosta oraz Wicestarosta Zgorzelecki Artur Bieliński i Mirosław Fiedorowicz, złożyli kwiaty pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą pamiątkową odsłoniętą w 53. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Sybir.

W obchodach uczestniczyli Sybiracy, członkowie zgorzeleckiego oddziału związku, ich rodziny, mieszkańcy Zgorzelca oraz samorządowcy, a wśród nich: Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński, Przewodnicząca Rady Miasta Zgorzelec Katarzyna Murmyło, Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Urzędu Gminy Zgorzelec Barbara Mędrek-Rutowicz. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Związku Sybiraków Koło w Zgorzelcu, Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu oraz Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach.

Image1rocznica zsylki na sybir Image2rocznica zsylki na sybir

Image8rocznica zsylki na sybir Image5rocznica zsylki na sybir

Polecamy
Kalendarium
Czerwiec 2019
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Wyszukiwarka

Poznaj warunki życia i pracy w Unii Europejskiej

eures

WKU Bolesławiec


WKU w Bolesławcu

Gminy w powiecie
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknieMiasto i Gmina Bogatynia
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto i Gmina Pieńsk
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Sulików
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Miasto Zawidów
  • HERG GMINY ZGORZELEC
    Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina Zgorzelec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Gmina i Miasto Węgliniec
  • Kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i otworzenie w nowym oknie Powiat zgorzelecki