Konferencja Krajowa Euroregionu Nysa

26 luty 2019

NYSA3Inwestycje kolejowe i drogowe oraz stan realizacji programu Interreg były głównymi tematami poniedziałkowej Konferencji Krajowej Euroregionu Nysa. Wydarzenie zorganizowano w Jeleniej Górze, a uczestniczyli w nim Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz przedstawiciele 44 gmin i 6 powiatów w tym Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński.

Euroregion Nysa obejmuje trzy obszary przygraniczne położone w środkowej Europie, u styku granic Polski, Czech i Niemiec. Utworzony został w 1991 roku a jego stolicami są Jelenia Góra, Liberec i Żytawa. Głównymi celami funkcjonowania tego gremium jest poprawa standardu życia mieszkańców oraz szeroko pojęty rozwój gospodarczy.

- Blisko trzy dekady istnienia Euroregionu Nysa, to wzmocniona współpraca transgraniczna, której fundamentem stały się nie tylko projekty infrastrukturalne, ekologiczne czy kulturalne, ale przede wszystkim wspólnota wartości. Zaufanie do partnerów, przełamywanie stereotypów, niwelowanie barier językowych, wymiana młodzieży, czy wzajemna chęć do współpracy są najlepszym przykładem udanej współpracy - mówił marszałek Cezary Przybylski.

Podczas poniedziałkowego spotkania samorządowcy dyskutowali m.in. o najpilniejszych potrzebach inwestycyjnych. Wśród zagadnień dotyczących sieci drogowej najistotniejsze były rozmowy dotyczące drogi szybkiego ruchu S3, a zwłaszcza kontynuacji trasy po stronie czeskiej. Poruszono również temat komunikacji w Worku Turoszowskim, gdzie konieczne są dalsze prace inwestycyjne poprawiające połączenie z autostradą A4.

W części poświęconej zagadnieniom kolejowym mówiono m.in. o procesie przejmowania przez samorząd województwa od PKP linii kolejowych. Mowa o połączeniach na liniach Jelenia Góra – Mysłakowice – Karpacz/Kowary – Kamienna Góra; Jelenia Góra – Lwówek Śląski – Jerzmanice Zdrój; Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów Zdrój; Marciszów – Jerzmanice Zdrój; Marciszów – Strzegom; Kamienna Góra – Okrzeszyn oraz Gryfów Śląski – Lubomierz (jako zachowanie ciągu Gryfów – Lwówek). Uczestnicy spotkania wyrazili wsparcie dla działań samorządu Dolnego Śląska w tym zakresie.

Konwent dokonał również wyboru Prezydium Euroregionu. Prezydentem ponownie został wybrany Piotr Roman. Wiceprezydentami Euroregionu zostali natomiast Jerzy Łużniak - Prezydent Miasta Jeleniej Góry oraz Starosta Jeleniogórski, Krzysztof Wiśniewski. Jednym z członków Zarządu pozostał natomiast Robert Starzyński - Wójt Gminy Sulików.

Pełny skład Zarządu Stowarzyszenia:
Piotr Roman - Prezydent Konwentu
Jerzy Łużniak - Wiceprezydent Konwentu