Zebranie sprawozdawcze w OSP Ruszów

28 luty 2019

DSC 5032 Kopiowanie24 lutego 2019 r. w remizie OSP w Ruszowie odbyło się walne zebranie sprawozdawcze, na którym podsumowano rok 2018 oraz wyznaczono priorytetowe zadania do realizacji w roku bieżącym.

Jednostka stanowi podstawowe zabezpieczenie północnej części powiatu zgorzeleckiego z uwagi na daleki dojazd JRG PSP. Ruszowscy strażacy w roku 2018 uczestniczyli w 67 działaniach ratowniczych, w tym w 29 pożarach, 36 miejscowych zagrożeniach i 2 alarmach fałszywych. Łącznie w działaniach ratowniczych wzięło udział 27 strażaków (najwięcej wyjazdów odnotowali: Łukasz Stasiak - 41 i Sebastian Kurzawa - 40). Dodatkowo na przestrzeni całego roku dostarczano do wskazanych przez gminę gospodarstw w Okrąglicy i Kościelnej Wsi wodę do celów spożywczych i gospodarczych, co stanowiło łącznie 90 wyjazdów.

Na uwagę zasługuje również bardzo dobra praca Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej pod opieką Anety Dobrzańskiej i Rafała Mesjasza, której członkowie są bardzo aktywni i w minionym roku odnieśli liczne sukcesy w sporcie pożarniczym wg. regulaminu CTIF (dziewczęta 2, a chłopcy 5. miejsce w woj. dolnośląskim i podwójne mistrzostwo powiatu) oraz w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej (Miłosz Mesjasz - 2. miejsce w kraju w kat. Gimnazjum, Maksymilian Drgas – 12. miejsce). Za dobrą pracę młodzi strażacy podczas uroczystości 70-lecia OSP Ruszów w maju ubiegłego roku otrzymali proporzec.

W ubiegłym roku jednostka wzbogaciła swoje wyposażenie m.in. o kamerę termowizyjną, zestaw narzędzi hydraulicznych do wycinania pedałów i otwierania drzwi do mieszkań, zestaw poduszek wysokociśnieniowych z osprzętem, dwa ubrania bojowe oraz akumulatorową piłę szablastą. Wysoka sprawność techniczna posiadanego sprzętu i wyposażenia jest utrzymywania dzięki zaangażowaniu strażaków oraz konserwatorów sprzętu z rodzinnego zespołu tworzonego przez Roberta, Grzegorza i Zbigniewa Dziubak.

Podczas dyskusji zaproszeni goście bardzo wysoko ocenili poziom gotowości bojowej i wyposażenia technicznego jednostki oraz podziękowali wszystkim strażakom i ich rodzinom za społeczną służbę, życząc dalszych sukcesów.

W zebraniu uczestniczyli: Artur Bieliński - Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Mariusz Wieczorek - Burmistrz GiM Węgliniec, Marek Kamiński - Z-ca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg., st. kpt. Artur Czułajewski - Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu, dh. Waldemar Błauciak - Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Zgorzelcu, Szymon Mikołajczyk - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgorzeleckiego, Wiesław Piechota - Przewodniczący Rady Miejskiej w Węglińcu oraz delegacja czeskich strażaków z Kunratic u Cvikova na czele z Wójtem M. Iwanejko.

Fot. J. Wilk
Źródło: J. Droś - OSP Ruszów