Polska jakiej nie znacie - Szkolny Konkurs Dziedzictwa Narodowego w "Śniadeckich"

21 marzec 2019

Image7konkurs dziedzictwa narodowegoWspaniała prezentacja baśni, legend, ciekawostek o regionach Polski, a wszystko zamknięte w klamrach historycznych, poparte dużą dawką dobrego humoru – tak wyglądał Szkolny Konkurs Dziedzictwa Narodowego zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu!

Ogólnoszkolne wydarzenie skierowane było do uczniów klas pierwszych i drugich, pod hasłem Polska to Nasz Wspólny Dom Ojczysty. Celami konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej różnorodności kulturowej naszej Ojczyzny, wspólna edukacyjna zabawa i współzawodnictwo oparte na przyjaźni i wzajemnym szacunku, a także pogłębienie integracji zespołu klasowego.

Uczestnicy konkursu od stycznia mieli za zadanie przygotować kilkunastominutowy spektakl słowno-muzyczny wylosowanego regionu Polski, a w gabinetach lekcyjnych zaprezentować dorobek materialny i niematerialny dziedzictwa kulturowego będącego miniaturką regionu.

Uczniowie i wspierający ich wychowawcy z wielkim zapałem przystąpili do rywalizacji w stylu fair-play. Na szczególną uwagę zasługuje fakt dużego zaangażowania rodziców, którzy nie tylko szyli stroje, ale także wspierali merytorycznie, technicznie i kulinarnie uczniów. Dlatego też poziom odbywającego się pierwszy raz konkursu był tak wysoki.

Wspaniała prezentacja baśni, legend, ciekawostek o regionach Polski, a wszystko zamknięte w klamrach historycznych, poparte dużą dawką dobrego humoru. Kreatywność uczniów oraz dbałość o szczegóły, zwłaszcza w doborze strojów, scenografii i kulinariów wzbudziła podziw publiczności.

Tego dnia rywalizację klas obserwował Artur Bieliński - Starosta Zgorzelecki, który dodatkowo życzliwie wszystkim uczniom kibicował. Uczniowie na ten konkurs w wielu przypadkach sami pisali scenariusze, obsadzali w rolach swoich wychowawców, wiedzieli bowiem, że kultura jest tożsama z tradycją historyczną, jak i tradycją żywą kształtowaną współcześnie.

Jury tego dnia reprezentowane było zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów klas III. Oceniane w pierwszej kolejności były przedstawienia klas na sali gimnastycznej, a następnie ciekawostki regionalne, instalacje zabytków architektonicznych, prezentacje multimedialne, stanowiska folklorystyczne, a także sztukę kulinarną w gabinetach kalsowych. Uczniowie członków jury witali tradycyjnie, po polsku: chlebem i solą, uśmiechem, śpiewem oraz tańcem.

Podziękowaniem dla Licealistów za wysiłek związany z przygotowaniami Szkolnego Konkursu Dziedzictwa Narodowego był koncert kwartetu w rytmie flamenco zorganizowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe Wirtuoz oraz wspólnie zatańczony taniec zwycięzców, popularnie nazywany belgijką, tańczony w parach ustawionych w kole.

Jury po trwających długo debatach ostatecznie wyłoniło zwycięzców:
I miejsce - klasa 2A
II miejsce - klasa 2F
III miejsce - klasa 2E
III miejsce - klasa 2B

Jury skorzystało również z możliwości przyznania dodatkowych nagród w postaci złotych biletów, którymi uhonorowała klasy: 2C, 1A , 1B oraz 1E.

Źródło: lo.zgorzelec.org

Image1konkurs dziedzictwa narodowego Image4konkurs dziedzictwa narodowego