Konkurs na 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

30 kwiecień 2019

moniuszko konkurs15 maja w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu odbędzie się konkurs wiedzy muzycznej pt. „Stanisław Moniuszko - życie i twórczość”.

W 200. rocznicę urodzin kompozytora zgorzelecka Szkoła Muzyczna zorganizowała konkurs dla dzieci i młodzieży, w dwóch kategoriach wiekowych. Najpierw zmierzą się starsi- uczniowie szkół ponadpodstawowych Zgorzelca. Konkurs objął patronatem Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Artur Bieliński. Następnie rywalizować będą młodsi- uczniowie szkół podstawowych Miasta i Gminy Zgorzelec oraz Gminy Sulików. Konkurs objęli patronatem: Burmistrz Miasta Zgorzelec - Rafał Gronicz, Wójt Gminy Zgorzelec - Piotr Machaj i Wójt Gminy Sulików - Robert Starzyński.

Celem konkursu jest integracja społeczności szkolnych wokół wartości narodowych oraz rozwijanie zainteresowań związanych z polską kulturą muzyczną. W konkursie rywalizować będą trzyosobowe zespoły uczniowskie z każdej szkoły. Dla laureatów oraz uczestników przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki przypada dokładnie 5 maja. Ten wielki polski kompozytor był także dyrygentem, pedagogiem i organistą. Napisał 268 pieśni, w tym najsłynniejszą Prząśniczkę. Jest kompozytorem wielu oper, operetek, baletów. Jego największe dzieła to oczywiście Halka i Straszny dwór. Stanisław Moniuszko był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu.

Źródło: Dorota Adaszewska

Czerwiec 2019