Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2019

06 maj 2019

Image41dzien strazaka 2019Przemarsz ulicami Zgorzelca, uroczysta akademia, wręczenie odznaczeń i medali oraz defilada pocztów sztandarowych i pojazdów pożarniczych uświetniły uroczystości z okazji Dnia Strażaka oraz 20-lecia Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu.

Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się o godz. 11.00 uroczystą Mszą Świętą, którą w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin odprawił w Kościele św. Jadwigi, Kapelan Powiatowy Strażaków ksiądz Maciej Wesołowski oraz Dziekan ks. Jan Kułyna.
Po Mszy św. strażacy oraz zaproszeni goście w asyście Orkiestry Dętej KWB Turów, pocztów sztandarowych oraz Kompanii Honorowej PSP, Kompani Honorowej OSP, uroczyście przemaszerowali ulicami Zgorzelca do hali PGE Turów Arena.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego, st. bryg. Markowi Kamińskiemu przez dowódcę uroczystości mł. kpt. Grzegorza Fleszara – z-cę Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu. Następnie przy dźwiękach hymnu państwowego dokonano podniesienia flagi na maszt.

Image2dzien strazaka 2019 Image13dzien strazaka 2019

Uroczystą akademię rozpoczął Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, st.kpt. Artur Czułajewski. W akademii uczestniczyły: poczet sztandarowy wystawiony przez KP PSP w Zgorzelcu, Kompania honorowa wystawiona przez Komendę Powiatową PSP w Zgorzelcu oraz kompania honorowa jednostek OSP. Dowódcą Kompani Honorowej OSP był dh Waldemar Błauciak, poczet sztandarowy Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Węglińcu towarzyszący kompanii, wystawili druhowie z OSP Jagodzin. Kompanię towarzysząca OSP tworzyli druhowie z jednostek OSP powiatu zgorzeleckiego: OSP Studniska, OSP Bierna, OSP Sulików, OSP Trójca, OSP Radomierzyce, OSP Pieńsk, OSP Dłużyna Dolna, OSP Zawidów, OSP Sieniawka, OSP Porajów, OSP Czerwona Woda i OSP Stary Węgliniec. Uroczystość uświetnił występ Dętej orkiestry KWB TURÓW, pod batutą kapelmistrza Mariusza Sawickiego.

Następnie wręczono odznaczenia i medale, akty nadania wyższych stopni służbowych dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu oraz druhów OSP. Sześciu najstarszych druhów OSP z gmin powiatu zgorzeleckiego uhonorowanych zostało odznaką „Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego”.

Image28dzien strazaka 2019 Image29dzien strazaka 2019

Na wniosek Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu, st. kpt. Artura Czułajewskiego, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński przyznał nagrodę uznaniową asp. Andrzejowi Fink, za wzorową postawę w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

Image33dzien strazaka 2019

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Błasiak, Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek oraz Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński wyróżnili funkcjonariuszy KP PSP Zgorzelec, którzy zajmują się konserwacją sprzętu Ochrony Układu Oddechowego jednostek OSP powiatu zgorzeleckiego.

Kapelan Powiatowy zgorzeleckich strażaków ks. Maciej Wesołowski oraz Dolnośląski Kapelana Prawosławnego Strażaków, ks. Marek Bonifatiuk poświęcili nowy pojazd pożarniczy przekazany do Komendy PSP w Zgorzelcu - lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy z systemem gaśniczym Cobra. Samochód zakupiony został w 2019r., ze środków Wojewody Dolnośląskiego. Symbolicznego przekazania kluczyków do pojazdu dokonał Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu, st. bryg. Marka Kamińskiego na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu.

Image34dzien strazaka 2019 Image38dzien strazaka 2019

W dalszej części akademii Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu, st. kpt. Artur Czułajewski przedstawił historię KP PSP w Zgorzelcu na przestrzeni 20 lat, wspominając wszystkich Komendantów Powiatowych PSP w Zgorzelcu oraz ich zastępców.

Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu podziękował Staroście, Wójtom i Burmistrzom powiatu zgorzeleckiego, przedstawicielom Lasów Państwowych, służb mundurowych oraz innych instytucji i organizacji wspierających straż pożarną.

Na zakończenie obchodów Powiatowego Dnia Strażaka 2019 oraz XX–lecia Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu miała miejsce uroczysta defilada w której uczestniczyły:

Kompania Honorowa PSP, Kompania Honorowa OSP;
Poczty sztandarowe towarzyszące z jednostek:
- proporzec MDP Ruszów
- OSP Ruszów,
- OSP Czerwona Woda,
- OSP Pieńsk,
- OSP Dłużyna Dolna,
- OSP Studniska,
- OSP Bielawa Górna,
- OSP Żarki Średnie,
- OSP Sulików,
- OSP Zawidów,
- OSP Trójca,
- OSP Radomierzyce,
- OSP Gronów,
- OSP Działoszyn,
- OSP Sieniawka,

Image42dzien strazaka 2019 Image40dzien strazaka 2019

W uroczystości uczestniczyły także pojazdy pożarnicze:
• GCBA JRG Zgorzelec
• Land Rover OSP Sieniawka,
• Mitsubishi Pajero OSP Bogatynia,
• Polonez OSP Jagodzin,
• VW Passat OSP Studniska.

Defiladę zamykał przejazd strażackiej bryczki konnej z OSP Zawidów, ciągniętej przez zaprzęg Pana Garrego Rollansa ze Studniska Horse Centrum. Na bryczce znajdowało się 4 strażaków ubranych w starodawne umundurowanie strażackie.

Image43dzien strazaka 2019 Image46dzien strazaka 2019

Obchody Dnia Strażaka na zaproszenie st.kpt. Artura Czułajewskiego - Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu oraz druha Jana Kolbucha - Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP uświetnili swoją obecnością: st. bryg. mgr inż. Marek Kamiński – Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Artur Bieliński - Starosta Zgorzelecki, Mirosław Fiedorowicz - Wicestarosta Zgorzelecki, Ireneusz Owsik - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego, Małgorzata Sokołowska - Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego, dh Waldemar Wojtaś - członek Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, strażacy zawodowi, ochotnicy i emeryci pożarnictwa.

Image45dzien strazaka 2019 Image47dzien strazaka 2019

Maj 2019