Młodzież w sprawie światowego głodu

15 kwiecień 2013

W czwartek (11.04) w Szkole Podstawowej nr 3 w Zgorzelcu odbyły się warsztaty przeprowadzone przez młodzież z Klubu Szkoły Humanitarnej działającego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Plater w Zgorzelcu.

Tematem zajęć był problem głodu na świecie oraz zapobieganie marnowaniu jedzenia w najbliższym otoczeniu. Dzieci wykonywały ćwiczenia, które uświadomiły im ilość wyrzucanej żywności w najbliższym otoczeniu i ilość głodujących na świecie. Inne z kolei ćwiczenie  pozwoliło dzieciom określać przyczyny powodujące  problem niedożywienia i wspólnie z wolontariuszami wyjaśniały je. Kolejnym punktem była dyskusja na temat marnowania żywności w najbliższym środowisku oraz szukanie dobrych sposobów na ograniczenie tego negatywnego zjawiska. Wolontariusze  przybliżyli  dzieciom znaczenie  akcji Pajacyk. Rozdali samodzielnie zaprojektowane naklejki nakłaniające do klikania w Pajacyka.(www.pah.org.pl -  zachęcamy do udziału!) Dzieci deklarowały chęć włączenia się do akcji poprzez nie marnowanie żywności w swoich  domach i otoczeniu.

Warsztaty zostały bardzo dobrze ocenione przez uczestników  i nauczycieli. Ci ostatni stanowią wymagające grono, więc tym bardziej cieszą świetnie opinie z ich strony. Wolontariusze zyskali mnóstwo nowych doświadczeń a zarazem łaskawiej spojrzeli na pracę nauczycieli. Pozostaje mieć nadzieję, że tzw. małymi kroczkami „Emilkowej” grupie wolontariuszy skupionej przy Polskiej Akcji Humanitarnej udaje się „zmieniać świat na lepszy”.

Źródło: ZSP im. E.Plater w Zgorzelcu

Kwiecień 2019