233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
6.05.2024
Godz: 09:53
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov

Święto Konstytucji 3 maja jest wyjątkową uroczystością, która upamiętnia ważne w historii Polski wydarzenie. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu, w której uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele zakładów i instytucji, stowarzyszeń i związków działających na terenie powiatu, zgorzeleckie duchowieństwo oraz harcerze.

Podczas uroczystych obchodów Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik oraz Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Krystyna Radzięta, w imieniu Starosty Zgorzeleckiego oraz wszystkich mieszkańców naszego powiatu, złożyli pod Pomnikiem Millenium w Zgorzelcu białe i czerwone kwiaty. Są one wyrazem pamięci o patriotach, którzy doprowadzili do przyjęcia najważniejszego aktu prawnego w Polsce.

Unia Europejska Banner