Z dniem 1 stycznia br. weszła w życie długo wyczekiwana przez ochotników Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Ustawa wprowadziła wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu jednostek OSP. Jednym z nowych rozwiązań jest m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach lub akcjach ratowniczych. Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA w wysokości 200 zł miesięcznie, a kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji.
Od momentu wejścia w życie ustawy o OSP już 35 druhów OSP, którzy osiągnęli wiek emerytalny 65 lat i maja za sobą wymagany okres 25 lat aktywnej działalności w ochotniczej straży pożarnej, otrzymało decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego.
Pierwsze decyzje w poszczególnych gminach były uroczyście wręczane przez Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu, mł. bryg. Artura Czułajewskiego oraz zastępcę Komendanta, kpt. Grzegorza Fleszara w obecności Wójtów / Burmistrzów gmin a także Prezesów Oddziałów Gminnych lub Komendantów Gminnych OSP.
Łącznie w poszczególnych gminach decyzję o przyznaniu świadczenia ratowniczego otrzymało:
- 2 druhów z Gminy Pieńsk,
- 4 druhów z Gminy Miejskiej Zawidów,
- 7 druhów z Gminy Węgliniec,
- 10 druhów z Gminy Zgorzelec,
- 12 druhów z Gminy Sulików.
źródło: Grzegorz Fleszar/PSP
foto: J. Wilk