50. rocznica tragicznych wydarzeń w Kopalni Węgla Brunatnego „Kaławsk” w Zielonce

Równo 50 lat temu, 22 stycznia 1970 roku miała miejsce katastrofa górnicza w kopalni węgla brunatnego „Kaławsk” w Zielonce.

Na skutek zalania kopalni upadowej Rygle II zginęło pięciu górników:

†             KAROL BUCZKOWSKI

†             LEON CICHULSKI

†             MICHAŁ CHUDYK

†             STANISŁAW SZKUTNIK

†             STEFAN WOJCIECHOWSKI

Nie udało się też wznowić wydobycia węgla, a kopalnie zamknięto w 1974 r.

Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 50 lat w Zielonce, odbyły się obchody wraz z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej tragicznie zmarłym górnikom.

W uroczystości udział wzięli: samorządowcy, dyrektor Kopalni KWB Turów, przedstawiciele związków zawodowych oraz mieszkańcy. Powiat Zgorzelecki reprezentowali Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgorzeleckiego Szymon Mikołajczyk oraz Radna Rady Powiatu Zgorzeleckiego Ilona Curyło-Dziuba.

Opracowała: Kamila Kowalska /Rzecznik Prasowy