78 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej
78 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej
Kategoria: Aktualności
24.04.2023
Godz: 10:06
Redaktor: BP BP
Drukuj

Dnia 22 kwietnia br. w Toporowie miały miejsce obchody 78. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Jan Magda oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Węglinieckiej.

W obchodach udział wziął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego Małgorzata Sokołowska oraz Wiceprzewodniczący Rady Szymon Mikołajczyk.

W ramach uroczystych obchodów dla cyklistów zorganizowano wycieczkę rowerową w formie rajdu gwieździstego – XIII Rowerowy Rajd Pamięci Toporów 1945-2023.

Forsowanie Nysy Łużyckiej to historyczne wydarzenie, które miało miejsce w Zgorzelcu w dniach 11-14 kwietnia 1945 roku podczas II wojny światowej. Była to próba przekroczenia granicy niemiecko-polskiej przez oddziały II Armii Wojska Polskiego pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego.

Forsowanie Nysy Łużyckiej było jednym z ostatnich etapów walk prowadzonych przez Armię Radziecką i wojska alianckie na terenie Niemiec. Celem tych działań była ochrona lewego skrzydła wojsk radzieckich oraz umożliwienie kontynuacji operacji w kierunku Drezna.

Forsowanie rzeki okazało się bardzo trudne ze względu na silny opór niemieckiej artylerii oraz przeszkody w postaci zniszczonych mostów i umocnień obronnych. Mimo to, oddziały polskie zdołały zdobyć przyczółek na lewym brzegu rzeki i utrzymać go do nadejścia posiłków radzieckich.

Forsowanie Nysy Łużyckiej było jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wydarzeń II wojny światowej na terenie Polski.

Unia Europejska Banner