78. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej
78. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej
Kategoria: Aktualności
17.04.2023
Godz: 12:35
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

16 kwietnia br. pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Po okolicznościowych przemówieniach odczytano Apel Pamięci, a potem wykonano Salwę Honorową i odśpiewano Rotę. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego. Oprawę uroczystości zapewniła wojskowa asysta honorowa 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz Orkiestra Reprezentacyjna KWB Turów.

W imieniu społeczności powiatu zgorzeleckiego hołd pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu złożyli Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik, Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Krystyna Radzięta oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgorzeleckiego Marian Matyjasik. Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz.

Na zaproszenie Starosty Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego wśród uczestników niedzielnych obchodów obecny był Stanisław Cieplechowicz. Stanisław Cieplechowicz to jeden z nielicznych kombatantów, który wziął udział w uroczystościach obchodów 78. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Do partyzantki wstąpił w 1943 r. W wieku 15 lat był łącznikiem lubelskiego oddziału partyzanckiego. W 1944 r. wraz z jednostką radziecką brał udział w pracach przy budowie mostu w miejscowości Krzeszów nad Sanem. Most budowano nocą pod ostrzałem rakiet zrzucanych z samolotów niemieckich. Po zakończeniu wojny wyjechał na zachód Polski i osiedlił na Ziemiach Odzyskanych. Tu od 1945 r. służył w straży przemysłowej Pieńskiej Huty Szkła Zakład Nysa.

Na wniosek Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego we Wrocławiu, uznając zasługi w krzewieniu patriotyzmu i dbałość o dokonania Wojska Polskiego uhonorowano brązowymi krzyżami Związku Weteranów:

– Ryszarda Garbacza – członek Zarządu Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie,
– Jerzego Dutkowskiego – członek Zarządu Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie,
– Zbigniewa Grupę – członek Zarządu Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie.

Forsowanie Nysy Łużyckiej to historyczne wydarzenie, które miało miejsce w Zgorzelcu w dniach 11-14 kwietnia 1945 roku podczas II wojny światowej. Była to próba przekroczenia granicy niemiecko-polskiej przez oddziały II Armii Wojska Polskiego pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego.

Forsowanie Nysy Łużyckiej było jednym z ostatnich etapów walk prowadzonych przez Armię Radziecką i wojska alianckie na terenie Niemiec. Celem forsowania rzeki była ochrona lewego skrzydła wojsk radzieckich oraz umożliwienie kontynuacji operacji w kierunku Drezna.

Forsowanie rzeki okazało się bardzo trudne ze względu na silny opór niemieckiej artylerii oraz przeszkody w postaci zniszczonych mostów i umocnień obronnych. Mimo to, oddziały polskie zdołały zdobyć przyczółek na lewym brzegu rzeki i utrzymać go do nadejścia posiłków radzieckich.

Forsowanie Nysy Łużyckiej było jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wydarzeń II wojny światowej na terenie Polski.

Fot. Urząd Gminy Zgorzelec/Urząd Miasta Zgorzelec

Unia Europejska Banner