80. rocznica powstania w getcie warszawskim
80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Kategoria: Aktualności
19.04.2023
Godz: 07:30
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.

Getto Warszawskie było jednym z największych gett założonych przez Niemców podczas II wojny światowej i stanowiło zamkniętą dzielnicę, gdzie żyło około 400 tysięcy ludzi, w większości Żydów.
Powstanie było odpowiedzią na plany Niemców dotyczące likwidacji getta i przesłania jego mieszkańców do obozów koncentracyjnych. Walki były nierówne, a Niemcy dysponowali znacznie większymi siłami i przewagą technologiczną. Mimo to powstańcy skutecznie bronili swoich pozycji i zadawali wrogowi duże straty.

Niestety, po około miesiącu walk Niemcy ostatecznie zdławili powstanie. W wyniku walk zginęło około 13 tysięcy Żydów, a pozostałych przeniesiono do obozów koncentracyjnych. Powstanie w Getcie Warszawskim stało się symbolem walki i oporu przeciwko okupacji niemieckiej oraz jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Żydów podczas II wojny światowej.

Fot. gov.pl

Unia Europejska Banner