83. Rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir
83. Rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir
Kategoria: Aktualności
13.02.2023
Godz: 09:39
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

W niedzielę 12 lutego br. uroczystą mszą św. odprawioną w zgorzeleckim kościele p.w. Św. Bonifacego upamiętniono 83. Rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński,  Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik wraz z przedstawicielami Koła Sybiraków w Zgorzelcu, Burmistrzem Miasta Rafałem Groniczem, przedstawicielami Kopalni i Elektrowni Turów oraz mieszkańcami Zgorzelca złożyli kwiaty pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą upamiętniającą ofiary deportacji .

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski🇵🇱 Pierwsza wywózka – w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku – była największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Wiele osób straciło swoje życie, a rodziny zostały rozdzielone na wiele lat.

Mimo że upłynęło już wiele lat, pamięć o tej masowej deportacji nadal pozostaje żywa w naszej historii i kulturze.

Unia Europejska Banner