83. rocznica wybuchu II wojny światowej
1.09.2022
Godz: 14:52
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov

Dzisiaj 1 września obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Ta data już na zawsze zapisała się w naszej pamięci. Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny o świcie przekroczyły granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Była ona największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Obchody rocznicowe w powiecie zgorzeleckim odbyły się pod Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu.

Uroczystość na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego stanowiła okazję do wręczenia odznaczeń:

• Na wniosek zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej  w Zgorzelcu, w uznaniu zasług na rzecz Związku, Prezydium Zarządu Głównego w Warszawie uhonorowało Pana  Mirosława Fiedorowicza – Krzyżem 100 lat Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na wniosek Stowarzyszenia Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, w uznaniu zasług na rzecz ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, Zarząd Główny Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Warszawie uhonorował  krzyżem pamiątkowym „Zwycięstwo 1945”: płk. Mirosława Fiedorowicza, ks. por. Marka Bonifatiuka, Pana Marka Wolanina, Pana Zbigniewa Kozłowskiego.
  • W uznaniu zasług, za wieloletnią pomoc dla prac Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgorzelcu, medalem pamiątkowym „20 – lecie Stowarzyszenia Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej” został uhonorowany: płk Mirosław Fiedorowicz, Urząd Miasta Zgorzelec, Urząd Gminy Zgorzelec, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” Zgorzelec.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci związków, służb mundurowych, reprezentacje związków kombatanckich, organizacji społecznych, szkół i stowarzyszeń, a wśród nich m.in. Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński, Wicestarosta Powiatu Zgorzeleckiego Mirosław Fiedorowicz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik, Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego Małgorzata Sokołowska, Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Krystyna Radzięta, nadburmistrz partnerskiego miasta Görlitz – Octavian Ursu, Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz, zgorzeleckie duchowieństwo na czele z ks. dziekanem Janem Kułyną oraz proboszczem parafii prawosławnej ks. Markiem Bonifatiukiem.

Swoje delegacje wystawili 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca, Placówka Straży Granicznej, Komenda Powiatowej Policji, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, a także przedstawiciele związków i stowarzyszeń działających na terenie miasta, dyrektorzy i prezesi firm działających na terenie powiatu zgorzeleckiego, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz.

Unia Europejska Banner