84. Rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir
12.02.2024
Godz: 10:34
Redaktor: BP BP

W niedzielę 11 lutego tego roku, w kościele pod wezwaniem Świętego Bonifacego w Zgorzelcu, odbyła się uroczysta msza święta, która upamiętniła 84. rocznicę tragicznej masowej deportacji Polaków na Sybir.

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz oraz Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik, wraz z przedstawicielami Koła Sybiraków w Zgorzelcu, reprezentantami władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańcami Zgorzelca uczcili pamięć ofiar deportacji poprzez złożenie kwiatów pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą upamiętniającą.

W dniu 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Około 140 tysięcy obywateli polskich zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Wielu z nich zmarło w trakcie podróży, a tysiące Polaków nigdy nie powróciło do kraju. Wśród deportowanych dominowali członkowie rodzin wojskowych, urzędnicy, pracownicy służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Nocna wywózka z 9 na 10 lutego 1940 roku była największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Wielu ludzi straciło życie, a rodziny zostały rozdzielone na długie lata.

Mimo że wiele lat minęło od tamtych wydarzeń, pamięć o tej masowej deportacji wciąż jest żywa w naszej historii i kulturze.

Unia Europejska Banner