Cykl warsztatów ekologicznych „Sady i Winnice”
Cykl warsztatów ekologicznych „Sady i Winnice”
Kategoria: Aktualności
13.09.2021
Godz: 10:32
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

W dniach 11-12 września odbył się cykl warsztatów ekologicznych „Sady i Winnice” poświęcony aktywnej ochronie bioróżnorodności i popularyzowaniu tradycyjnych odmian roślin owocowych.

Warsztaty prowadzone były przez Panią dr Martę Czaplicką i Panią dr Ewelinę Gudarowską z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczestniczyli w nich mieszkańcy Powiatu Zgorzeleckiego, zaprzyjaźniona grupa z niemieckiego klubu seniora, a także przedstawiciele władz samorządowych: Pan Artur Bieliński – Starosta Zgorzelecki oraz Pan Piotr Machaj – Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec.

W tym roku warsztaty składały się z dwóch bloków tematycznych:

Okulizacja i ekologiczne formy ochrony drzew owocowych – które odbyły się w Gozdaninie. W ramach tej części warsztatów, uczestnicy poznali rolę jaką odgrywają nasadzenia tradycyjnych drzew owocowych w łagodzeniu skutków zmian klimatu i ochronie bioróżnorodności. Poznali oni również sposoby ekologicznej ochrony i rozmnażania szlachetnych odmian drzew owocowych. Podczas warsztatów, na wcześniej posadzonych przy Świetlicy Wiejskiej w Gozdaninie podkładkach zaszczepiono 20 szlachetnych odmian czereśni.

Zakładanie i prowadzenie winnic – których praktyczna część odbyła się w winiarni „Hanna” w Radomierzycach. Ze względu na zmiany klimatu, tradycyjnie kojarzone z winnicami obszary Europy jak południowa Francja, czy Włochy powoli stają się zbyt gorące dla uprawy winorośli. Polska natomiast jest coraz bardziej atrakcyjnym krajem do produkcji wysokiej jakości win. Podczas tych warsztatów uczestnicy poznali zasady i koszty zakładania winnic oraz obowiązkowe zabiegi jakie należy corocznie wykonywać. W drugim dniu warsztatów odbył się zbiór winogron.

Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Bystry Strumień” we współpracy z KGW w Gozdaninie oraz Sołtysem i Radą Sołecką wsi Gozdanin. Warsztaty realizowane były w ramach zadania publicznego pn. „Organizacja warsztatów edukacyjnych promujących zachowanie tradycyjnych odmian drzew owocowych” , dofinansowanego z budżetu Powiatu Zgorzeleckiego.

źródło: Stowarzyszenie Bystry Strumień

Unia Europejska Banner