Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień – Finał Turnieju Łgarzy
Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień – Finał Turnieju Łgarzy
Kategoria: Aktualności
22.05.2023
Godz: 10:05
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Data 20 maja 2023 roku, oczywiście Bogatynia, właśnie minęło 40 lat od pierwszego Turnieju Łgarzy. To w tym dniu odbył się jubileuszowy finał Turnieju Małych Form Satyrycznych. Bogatyńska publiczność i goście z całej Polski mogli po raz kolejny zaznać ogromnej dawki humoru za sprawą finalistów – kabaretów „A jak” i „Trzecia Strona Medalu” z Krakowa oraz „Pomoże” z Gdańska. To te kabarety zakwalifikowały się do bogatyńskiego finału dzięki preselekcjom i tu rywalizowały o tytuł Króla Łgarzy 2023.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorów ze Stowarzyszenia Turnieju Małych Form Satyrycznych oraz pracowników Bogatyńskiego Ośrodka Kultury wieczór kabaretowego łgarstwa można kolejny raz uznać za bardzo udany. Śmiechu było co nie miara za sprawą wymienionych wcześniej kabaretów, ale do łez rozbawił bogatyńską publiczność Tomasz Jachimek, który był gwiazdą wieczoru. Oprawą muzyczną finału zajął się zespół „Mono Kolektyw” – to muzycy z regionu pochodzący z Bogatyni, Szklarskiej Poręby, Bolesławca i jednej tajemniczej miejscowości, kochający jazz, funk i fusion. Nie można też pominąć prowadzącego finał i zarazem reżysera imprezy Artura Andrusa, który został wyróżniony przez Jury konkursu „dożywotnim konferansjerem kolejnych finałów Turnieju Łgarzy”. A to stało się za sprawą głosów bogatyńskiej publiczności, która „jakby specjalnie wpłynęła” na decyzję Jury 🙂

A więc – wracając do tegorocznego finału i zwycięzców – turniej składa się z dwóch konkursów, pierwszy na tekst satyryczny i drugi – na prezentację sceniczną. W konkursie na tekst satyryczny Jury w składzie: Natalia Grzeszczyk, Artur Andrus, Tomasz Jachimek, Krzysztof Piasecki i Stanisław Zygmunt zakwalifikowało do finału następujące teksty: „Motywacje” – Jakuba Bolca, „Eksperyment” – Haliny Bohuty-Stąpel, „Kolejna wywiadówka” – Łukasza Błąda, „Z życia matki” – Klaudii Kurzawskiej, „Ostatnie dni Zemeni” – Michała Waligóry, „Pokój Nieomylnego” – Mirosława Fydrycha, „Dzień ustawowo dobry” – Wojciecha Gawrona, „Zmiany, zmiany” – Witolda Pelki, „Rzeźnik” – Marka Nowaka postanowiło przyznać I miejsce i tytuł Księcia Łgarzy 2023 oraz Statuetkę Złotego Kosy Michałowi Waligórze z Gęzyn za tekst „Ostatnie dni Zemeni”. Drugie miejsce zdobył tekst „Dzień ustawowo dobry” autorstwa Wojciecha Gawrona z Kołobrzegu, a wyróżniono Mirosława Frydrycha z Dąbrowy Górniczej za tekst „Pokój Nieomylnego”.

W konkursie na prezentację sceniczną Jury w składzie: Natalia Grzeszczyk – RMF Classic, Marlena Justyńska – Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych, Jan Tomków – Telewizja Regionalna ze Zgorzelca, Henryk Izydorczyk – Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych oraz Artur Skrzęta – Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych  – po „burzliwych obradach” przyznało Tytuł Króla Łgarzy 2023 i Statuetkę Kozła autorstwa prof. Tomasza Krzpieta z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie kabaretowi „Pomoże”. Kabarety „A jak” i „Trzecia Strona Medalu” nagrodzono ex aequo – czyli dwa równorzędne drugie miejsca.

Niemniej jednak najważniejszą nagrodą dla wykonawców jest nagroda publiczności – czyli jaki kabaret najbardziej się podobał i rozśmieszył najważniejszych jurorów. W tajnym głosowaniu Bogatyńska Publiczność postanowiła przyznać swoją nagrodę kabaretowi „Trzecia Strona Medalu”. Laureaci otrzymali Statuetkę „Szczupłego Andrzeja”, na pamiątkę red. Andrzeja Zakrzewskiego (szefa Działu Rozrywki Radiowej Trójki) – wielkiego przyjaciela Turnieju Łgarzy, który przez wiele lat współtworzył tę już obecnie czterdziestoletnią imprezę. Trzymając za słowo burmistrza Bogatyni i Starostę Powiatu Zgorzeleckiego, że Bogatynia jest stolicą humoru – niech tak będzie w kolejnych latach.

Impreza została dofinansowana ze środków Powiatu Zgorzeleckiego oraz Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia.

Źródło: Zdzisław Justyński

Unia Europejska Banner