Displaced Persons – wykorzenieni, wysiedleni, zapomniani. Koncert Sinfonietty Dresden
Displaced Persons – wykorzenieni, wysiedleni, zapomniani. Koncert Sinfonietty Dresden
Kategoria: Aktualności
21.09.2022
Godz: 07:00
Redaktor: BP BP
Drukuj

Sinfonietta Dresden rozpoczyna nowy cykl koncertów o nazwie „Displaced Persons”.

W ramach współpracy ze stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen jeden z koncertów odbędzie się w Görlitz. Postaci wysiedlonych, zamordowanych, a w konsekwencji zapomnianych kompozytorów znajdziemy w wielu minionych epokach: w czasach Trzeciej Rzeszy czy w okresie stalinizmu. Podobne losy spotykają również współczesnych muzyków i muzyczki, gdyż dzisiejszy świat wciąż pełen jest niepokoju. Cykl koncertów ma za zadanie przywrócić do życia dzieła tych artystów i artystek oraz uczcić pamięć o nich. W centrum uwagi znajduje się śląski obszar kulturowy. Podczas koncertu Sinfonietta Dresden zaprezentuje unikalne utwory, którym grozi zniknięcie ze zbiorowej pamięci.

Sefan Frenkel i Karol Rathaus byli cenionymi kompozytorami, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musieli opuścić Niemcy. Pochodzący z Wrocławia Edmund von Bock komponował m.in. właśnie dla Stefana Frenkla, a zginął jako oficer Wehrmachtu. W kontekście jego twórczości Sinfonietta Dresden stawia pytanie o odpowiedzialność sztuki oraz artystek i artystów w życiu społecznym.
Iris ter Schiphorst, jedna z uznanych kompozytorek naszych czasów, zajmuje jasne stanowisko wobec istotnych współcześnie tematów. W jej utworze wybrzmiewa bolesne pytanie: Dlaczego my, Europejczycy, pozwalamy, by ludzie, uchodźcy i przesiedleńcy umierali na naszych granicach?

Koncert Sinfonietty Dresden odbędzie się 23.09.2022 r. o godz. 19:00 w Kulturforum Görlitzer Synagoge w Görlitz.
Bilety na koncert (15 € normalny / 10 € ulgowy) są dostępne na stronie eventim.de, w kasach przedsprzedaży biletów w Görlitz oraz w kasie wieczornej przed koncertem.

Projekt został dofinansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów w ramach programu NEUSTART KULTUR.

Sinfonietta Dresden
– Milko Kersten dyrygent
– Silke Richter alt
– Agnieszka Guzek-Szymańska skrzypce
– Johannes Kürschner skrzypce

PROGRAM
Edmund von Borck (1906–1944)
Koncert na orkiestrę (1935)
Stefan Frenkel (1902–1979)
Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową (1929)
Karol Rathaus (1895–1954)
Suita na skrzypce i orkiestrę kameralną (1929)
Iris ter Schiphorst (geb. 1956)
„Na plażach ciszy“ (2015)
(niem. „An den Stränden der Ruhe“)

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen

Unia Europejska Banner