Działania PSP w trzeciej dekadzie maja
Działania PSP w trzeciej dekadzie maja
Kategoria: Aktualności
2.06.2022
Godz: 12:30
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

W okresie od 23 do 31 maja zgorzeleccy strażacy podjęli łącznie 44 interwencje, w tym: 24 razy interweniowali przy pożarach, 18 razy przy usuwaniu skutków miejscowych zagrożeń, natomiast 2 zdarzenia zakwalifikowano jako alarmy fałszywe. Najwięcej interwencji miało miejsce na terenie Miasta Zgorzelec (18 zdarzeń), Gminy Bogatynia (10 zdarzeń) oraz Gminy Zgorzelec (8 zdarzeń), natomiast na terenie Gminy Sulików nie odnotowano żadnego zdarzenia.
W zdarzeniach, 39 razy brały udział zastępy PSP, 10 razy zastępy OSP KSRG i 3 razy – OSP spoza KSRG.
Największą grupą zdarzeń były pożary śmieci (13) a także pożary środków transportu (4) –  wśród których najniebezpieczniejszym okazał się pożar samochodu osobowego w garażu, w miejscowości Trójca. W budynku, w którym garażowany był pojazd strażacy zlokalizowali trzy butle z gazami technicznymi, w tym jedną z acetylenem, która była poddana oddziaływaniu ognia i wysokiej temperatury. Butle na szczęście nie uległy rozszczelnieniu, jednak z uwagi na ogromne zagrożenie wybuchowe jakie stwarzają butle z acetylenem, poddane bezpośredniemu oddziaływaniu ognia lub wysokiej temperatury (w butli może dojść do zapoczątkowania procesu rozkładu acetylenu, co w konsekwencji może doprowadzić do eksplozji butli), strażacy wdrożyli 24-godzinny proces schładzania butli.
Na terenie powiatu doszło także do jednego pożaru lasu.
Ponadto strażacy zajmowali się także m.in.: usuwaniem skutków kolizji i wypadków drogowych (5 zdarzeń), wykonaniem dostępu do pomieszczeń dla Policji i ZRM, usuwaniem powalonych drzew, udzielaniem pomocy dla Pogotowia w transporcie osób poszkodowanych, usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych i wypompowaniem wody z zalanego obiektu.

źródło/foto: Grzegorz Fleszar PSP

Unia Europejska Banner