Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Kategoria: Aktualności
13.04.2024
Godz: 07:00
Redaktor: BP BP
Drukuj

13 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu wspominamy tragiczne wydarzenia z wiosny 1940 roku, gdy NKWD zamordowało blisko 22 tysiące polskich obywateli. Wśród nich byli oficerowie, policjanci, urzędnicy, przedsiębiorcy i inni przedstawiciele polskiej elity.

Zbrodnia katyńska to jedna z największych zbrodni wojennych II Wojny Światowej i zarazem jedna z największych zbrodni przeciwko narodowi polskiemu w historii. Ofiary bestialsko zamordowano, a ich ciała spoczęły w masowych mogiłach. Przez długie lata prawda o zbrodni była ukrywana, a sprawcy uniknęli kary. Dopiero po upadku komunizmu w Polsce i w Związku Radzieckim ujawniono wiele informacji na temat Katynia.

W 1990 roku ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Celem tego dnia jest nie tylko przypominanie o tragedii, która dotknęła polską elitę, ale także upamiętnienie wszystkich ofiar zbrodni i ich rodzin.

Tego dnia flagi państwowe opuszczane są do połowy masztu, a w wielu instytucjach i organizacjach w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.

Foto: gov.pl

Unia Europejska Banner