Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest co roku w Polsce 13 kwietnia. Jest to rocznica tragicznych wydarzeń, które miały miejsce wiosną 1940 roku, gdy sowiecka NKWD zamordowała około 22 tysięcy polskich oficerów, policjantów, urzędników, przedsiębiorców i innych przedstawicieli polskiej elity.
Zbrodnia katyńska była jednym z największych zbrodni wojennych II wojny światowej i jednocześnie jednym z największych zbrodni przeciwko narodowi polskiemu w historii. Ofiary były zamordowane w sposób bestialski, a ich ciała zostały zakopane w masowych grobach. Przez długie lata prawda o tej zbrodni była ukrywana, a sprawcy pozostali bezkarni.
Dopiero po upadku komunizmu w Polsce i Związku Radzieckim ujawniono wiele informacji na temat zbrodni katyńskiej. W 1990 roku prezydent Polski Lech Wałęsa ogłosił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień ten ma przypominać o tragedii, która dotknęła polską elitę, i upamiętniać wszystkie ofiary tej zbrodni oraz ich rodziny.
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej skupiają się przede wszystkim wokół uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. W tym dniu flagi państwowe opuszczane są do połowy masztu, a wiele instytucji i organizacji w całym kraju organizuje uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.
foto: gov.pl