Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
Kategoria: Aktualności
4.06.2023
Godz: 07:00
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Święto to upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, które odbyły się w czerwcu 1989 roku. Na pamiątkę wyborów czerwcowych Sejm RP w 2013 roku, ustanowił 4 czerwca  Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. W 2023 roku obchodzimy 34 rocznicę tych wydarzeń.

Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali wpływ na sprawowanie władzy. Wybory czerwcowe stanowiły przełomowy moment dla procesu przemian politycznych w Polsce.

Dzień 4 czerwca stał się symbolem walki o wolność i prawa obywatelskie w Polsce. Jest to dzień, w którym obchodzimy i celebrujemy te wartości, które są fundamentem demokratycznego społeczeństwa.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich powinien nam przypominać, że wolność i prawa obywatelskie są niezwykle cenne i wymagają stałego monitorowania i obrony. To okazja do podkreślenia, że każdy Polak ma prawo do wolności wypowiedzi, równości, zgromadzeń, sprawiedliwości oraz udziału w demokratycznym procesie decyzyjnym.

Unia Europejska Banner