Dziś obchodzimy XV Dzień Ochrony Danych Osobowych
Dziś obchodzimy XV Dzień Ochrony Danych Osobowych
Kategoria: Aktualności
28.01.2021
Godz: 10:52
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Dziś (28 stycznia) Dzień Ochrony Danych Osobowych. W czasie pandemii zagrożenia w sieci jeszcze się nasiliły, a oszuści są coraz bardziej kreatywni. Warto więc zwrócić uwagę na fundamentalne kwestie związane z ochroną danych

Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych, Biuro Informacji Kredytowej udzieliło trzech rad, jak ustrzec się przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko:

  • Zasada nr 1 : im mniej danych podasz tym lepiej. Warto o tym pamiętać podczas rejestracji na różnych platformach i w aplikacjach. Obejmuje to wszelkie usługi, zakupy przez internet, a także wszelkie kontakty z nieznajomymi. Każdy formularz należy przeanalizować: jakie dane są wymagane, do czego mają zostać wykorzystane, kto o nie pyta, co później stanie się z tymi danymi. Nigdy nie należy podawać haseł ani loginów.
  • Zasada nr 2 : Pilnuj swoich dokumentów. Jeśli zgubisz portfel z dokumentami, szybko je zastrzeż – dotyczy to także dowodu osobistego. Imię i nazwisko czy adres są konieczne w przypadku robienia zakupów w internecie, ale jeśli usługa może zostać wykonana bez podania danych, to lepiej się nimi nie dzielić. Czasem dostępny jest odbiór osobisty w sklepie, a także w innych wybranych punktach. Czerwona lampka powinna się zaświecić przy pytaniu o PESEL oraz numer i serię dowodu osobistego – szczególnie, jeśli padło ono w trakcie rozmowy telefonicznej lub przez maila.
  • Zasada nr 3 : Skorzystać z ochrony danych. W tym celu przydają się też Alerty BIK, czyli komunikaty w czasie rzeczywistym w razie pojawienia się nowego zapytania o kredyt czy pożyczkę na dane klienta. Użytkownik może też skorzystać z pomocy ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w dzisiejszej konferencji online „Realna ochrona danych osobowych w zdalnej rzeczywistości” organizowanej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych

Link do transmisji: https://uodo.gov.pl/p/transmisja-15-dodo

Unia Europejska Banner